Ilmeisesti hämärien linkkien ja sovellusten lataamisen välttäminen ei enää riitä pitämään oma älypuhelin puhtaana ja turvallisena. Tietoturvayhtiö Check Point on löytänyt suurilta valmistajilta 38 uutta älypuhelinta, joissa oli haittaohjelma valmiiksi asennettuna jo ostettaessa.
Löydösten mukaan haittaohjelmat eivät olleet osa valmistajan toimittamaa virallista ROM-ohjelmistoa, vaan ne on lisätty laitteisin jossakin vaiheessa tuotanto- tai logistiikkaketjua. Kuudessa laitteessa haittaohjelma on lisätty laitteen ROM-tiedostoon antamaan tunkeutujalle järjestelmätason oikeudet.
Tämä tarkoittaa myös sitä, ettei käyttäjä pysty näitä haittaohjelmia poistamaan. Ainao keino on asentaa laitteeseen käyttöjärjestelmä uudelleen.
Useimmat haittaohjelmat olivat ns. informaation varastajia. Mukana oli myös ransomware- eli kiristyshaittaohjelma nimeltä Slocker. Se käyttää AES-salausta salatakseen kaikki laitteen tiedostot. Avaimen saa lunnasmaksua vastaan.
Lue lisää Check Pointin blogista. Blogin laitelistalla on paljon tunnettuja ja tuttuja malleja niin Samsungilta, ZTE:ltä, Lenovolta ja Asusilta. Eniten valmiita haittoja on Samsungin Galaxy-sarjan laitteissa.





















