Kreikan saaret ovat valtavan suosittuja turistikohteita ja turistit odottavat nykyään lomallaankin nopeita, toimivia nettiyhteyksiä. Onneksi avuksi tulee Nokia, jonka mikroaaltolaitteilla Cosmote-operaattori saa saarten turisteillekin nopeat yhteydet tietoverkkoon.
Saaret ovat operaattorin kannata iso haaste ja usein niiden verkkopeitto on rajallinen. Monilla seuduilla ja saarillakin netti ei ole ollenkaan. Joillekin on toteutettu vanha SHD-tyyppinen mikroaaltolinkki, mutta Nokian uusilla radioilla yhteys siirtyy suoraan IP-aikaan.
Nokian 9500 Microwave Packet Radio -laitteilla Cosmote kasvattaa paluukanavan kapasiteettia ja yhteyksien nopeutta niin, että operaattori voi viedä verkon monille aiemmin ilman yhteyksiä olleelle harvaanasutulle seudulle.
Nokian tekniikalla saadaan saarille yhden gigabitin verkkoyhteys. Sitä voidaan käyttää niin mobiileihin kuin kiinteisiin yhteyksiin. Hyvänä esimerkkinä toimii Kastellorizon saari, joka sijaitsee yli 150 kilometrin päässä lähimmästä verkkoyhteydestä. 9500 Microwave Packet Radio -linkillä tällekin saarelle saadaan nopea netti.