Tabletilla on terminä ja tekniikkana jo huono kaiku. Ei siksi ole ihme, ettei Microsoft kutsu uutta Surface Pro -laitettaan tabletiksi, vaan laite on "maailman monipuolisin kannettava tietokone".
Surface Pro on yli 2,5 kertaa nopeampi kuin Surface Pro 3 ja tarjoaa jopa 13,5 tunnin akunkeston. Näyttö on 12,3 tuuman PixelSense-kosketusnäyttö, jota voidaan ohjata myös Surface-kynällä ja Surface Dialilla.
Edullisin Surface Pro maksaa 959 euroa. Sillä saa M-luokan Intel-prosessorin, neljä gigatavua RAM-muistia ja 128 gigatavun SSD-tallennustilan. Kallein malli on varustettu Core i7 -prosessorilla, keskusmuistia on 16 gigatavua ja tallennustilaa 512 gigatavua. Huippumallilla on hintaa 2549 euroa.
Microsoftin mukaan uuden Surface Pron akunkesto on 50 prosenttia parempi kuin Surface Pro 4:n. Laitteen ulkoasua on virtaviivaistettu – sen reunoja on pyöristetty ja kamerat on häivytetty tietokoneen kehykseen. Laite on vain 8,5 milliä paksu ja painaa 768 grammaa, mikä miellyttänee matkatyöläisiä.
Uusi Surface Pro tulee saataville myös LTE Advanced -tuella varustettuna myöhemmin tänä vuonna.






















