Oletko harkinnut uuden tietokoneen hankkimista? Nyt on ikävä kyllä huono ajankohta kaupantekoon. Laitteiden hinta ei ole lähiaikoina tulossa alas, koska DRAM-muistien hinta on noussut. Itse asiassa DRAM-piirien keskihinta on kasvanut 30 prosenttia viimeisen vuoden aikana.
Tietenkään DRAM-moduuli ei ole mikron tai läppärin kallein komponentti. DramExchangen tilastot kuitenkin kertovat, että DRAM-hinnat ovat nyt poikkeuksellisen korkealla. Ja koska suurin osa laitevalmistajista neuvotteli alkuvuoden hintansa viime vuoden lopulla, kun piireistä oli pulaa, se vaikuttaa PC-laitteiden hintaan tällä hetkellä.
Yleensä DRAM-myynti kutistuu vuoden ensimmäisellä neljännekselä joulusesongin jälkeen, mutta nyt Q1-liikevaihto kasvoi loka-joulukuusta 13 prosenttia. Tämäkin on poikkeuksellista.
DRAMpiirien hintojen ei uskota laskevan kovin nopealla aikataululla. Valmistajat ovat lisäämässä kapasiteettiaan, mutta prosessi on hidas, eikä uutta tuotantoa saada käyttöön laajamittaisesti ennen ensi syksyä.
Kaikkiaan DRAM-piirjeä myytiin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 14,1 miljardilla dollarilla. Suurimmat valmistajat olivat tuttuun tapaan Samsung, SK Hynix ja Micron.






















