Jättioperaattori Vodafone on sopinut yhteistyöstä, joka uhkaa kaventaa nokioiden, huaweiden ja ericssonien leipää. Yhtiö kehittää pieniä 4G- ja IoT-soluja varten omaa tukiasemalaitettaan englantilaisen Lime Microsystemsin kanssa.
Projekti perustuu Limen ohjelmoitavaan LimeNET-radioalustaan. Tukiaseman ensimmäisiä versioita Vodafone ja Lime esittelivät jo alkuvuodesta Barcelonan Mobile World Congressissa.
LimeNET-alusta perustuu LMS7002M-radiopiiriin, joka tukee 2x2-tyyppistä MIMO-yhteyttä. Alustalla voidaan toteuttaa tukiasema 100 kilohertsin ja 3,8 gigahertsin välisellä alueella. Kanavanleveys yltää jopa 120 megahertsiin.
Alustalla voidaan Limen mukaan ajaa kaikkia 2G-, 3G- ja 4G-protokollia. 5G-tuki raudalle on tulossa. Ohjelmoitavuuden avulla tukiasemaan saadaan myös tuki eri IoT-radioverkoille: LoRa, Sigfox, NB-IoT, Bluetooth, Zigbee ja monet muut.