ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ETNdigi-superbanner
2026  # megabox

IN FOCUS

3D-piirit pakottavat suunnittelun huomioimaan lämmön, tehon ja mekaniikan

3D-IC-arkkitehtuureihin siirtyville suunnittelutiimeille suorituskyvyn ja luotettavuuden jatkuva parantaminen tuo mukanaan tuttuja mutta yhä monimutkaisempia haasteita: miten hallitaan tehonkulutusta, poistetaan lämpöä ja otetaan huomioon erilaisten fysikaalisten ilmiöiden monimutkainen vuorovaikutus pinotuissa rakenteissa?

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

Oct Nov # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

IoT on avain hajautettuihin sähkövarastoihin

Tietoja
Julkaistu: 29.07.2024
Luotu: 29.07.2024
Viimeksi päivitetty: 14.08.2024
  • Devices
  • Networks
  • Power

Energian varastointijärjestelmän akuston hyötysuhteen, turvallisuuden ja kestävyyden parantaminen on ensiarvoisen tärkeää verkkoon kytketyn IoT-infrastruktuurin yhteyksien toteuttamisessa. Näiden tavoitteiden saavuttaminen edellyttää useiden huolellisesti valittujen laitteisto- ja ohjelmistokomponenttien, kuten I/O-yhdyskäytävien, edge-protokollayhdyskäytävien, edge-tietokoneiden ja ohjelmistojen integrointia toisiinsa.

Artikkelin kirjoittaja Paul O’Shaughnessy on Pohjois-Euroopan myyntijohtaja Advantechilla. Hän vastaa teollisen internetin eli IIoT:n ja sähköalan tuotealueista. 

Akun energian varastointi- eli BESS-järjestelmää varten tehdyt asiakaskohtaiset IoT-ratkaisut ovat helpottamassa energia-alan siirtymistä onnistuneesti kohti tulevaisuuden ratkaisuja, joita vauhdittavat digitalisaatio, hajauttaminen ja pyrkimys vähähiilisyyteen ja joihin voivat olla tyytyväisiä niin infrastruktuurissa ennen mittaria olevat tuottajat kuin kulutusmittarin takana olevat maksavat kuluttajatkin.

Vihreän energian trendit ja mahdollisuudet

Sähköverkon digitalisaatio mahdollistaa toteuttaa energian varastointiratkaisuja, jotka tukevat uusiutuvan energian integrointia älykkäisiin, joustaviin tehonsyöttöjärjestelmiin. Digitalisaation tuomat ilmiöt vaikuttavat koko prosessiin energian tuotannosta ja varastoimisesta siirtoon, jakeluun ja kulutukseen. Mikäli yrityksissä halutaan ottaa valvontaan energiantarve kummallakin puolella sähkömittaria, on tarpeen ottaa käyttöön reaaliaikaista tekoälyä hyödyntäviä energiajärjestelmiä.

Toinen trendi - ja samalla mahdollisuus - on hajauttaminen, joka vaatii suurta panostusta yrityksiltä, erityisesti suurilta yrityksiltä, omatuotannon käyttöön ottamiseksi. Tällaiset ratkaisut antavat yrityksille mahdollisuuden hallita niiden omaa energian tuotantoa ja käyttöä rakennettavien mikroverkkojen avulla.

Samalla on tärkeä ottaa yhteistyökumppaneiksi toimijoita, joilla on kykyä antaa apua energiatuotannon hyötysuhdetavoitteiden saavuttamisessa toteuttamalla, käyttämällä ja hallinnoimalla uusiutuvia energiajärjestelmiä.

Haasteita

BESS-kustannukset on aina tärkeä huomioon otettava asia ja IoT-pohjaista BESS:iä toteutettaessa käyttäjien tulee huomioida myös laitteistoon, ohjelmistoon, asennukseen ja kunnossapitoon liittyvät kustannukset, kun halutaan arvioida omistamisen kokonaiskustannuksia. Jos järjestelmä ei kuitenkaan tuota voittoa, liiketoimintamalli ei ole kestävällä pohjalla. Suunnittelun yksinkertaistaminen ja energian hyötysuhteen parantaminen ovat avainasemassa voitollisuutta tavoiteltaessa. Tulevien ratkaisujen skaalattavuus on myös avaintekijänä järjestelmän menestystä ja kustannuksia arvioitaessa. Skaalattava BESS on keskeisessä asemassa tulevia markkinanäkymiä ja tuotekehitystä arvioitaessa.

Hyvillä yhteyksillä varustettu BESS tarvitsee myös käyttöönsä luotettavan ja suojatun infrastruktuurin tiedonsiirtoon sekä kestävästi ja itsenäisesti toimivaa laskentatehoa. Yhteyksien toimivuus on tärkeää sekä tunnistus- että verkkokerroksissa – viime mainittu kerää dataa järjestelmän eri IP-laitteista. Integroinnin aikana useimmissa projekteissa tulee vastaan monia erilaisia yhteysrajapintoja, kuten sarjaliitäntöjä, yksijohdinliitäntöjä, CAN-väyliä, digitaalituloja, analogialiitäntöjä, ethernet- ja kuituliitäntöjä. On myös tärkeää sulauttaa verkon suojaominaisuuksia useisiin kerroksiin jokaisessa yhteyspisteessä potentiaalisten uhkien estämiseksi. Tehokkaan järjestelmäturvallisuuden takaamisessa tärkeitä työkaluja ovat VPN, palomuuri ja salaus.

Dataa, dataa ja vielä enemmän dataa

Optimin järjestelmäratkaisun saavuttamiseksi tarvitaan reaaliaikaisesti tai mahdollisimman lähellä sitä tapahtuvaa datansiirtoa. Eräät tekniikan toimittajat ovat kärkijoukossa kehittämässä laitteistoja ja ohjelmistoja, joiden avulla voidaan esitellä integroituja uusiutuvia energia/BESS-ratkaisuja. Tarjolla on valikoima aurinkokennojen ja tuuliturbiinien sekä myös akun hallintajärjestelmien (BMS) analogista dataa. BMS huolehtii jokaisen akkukennon reaaliaikaisesta valvonnasta ja kuormituksen valvonnasta. BMS käyttää tavallisesti CAN-väylää ulkoisessa tiedonsiirrossa ja siinä on tiedonsiirtoyhdyskäytävä, jota tarvitaan muuttamaan CAN-väylän data ethernetin dataksi. Valitsemalla oikeanlainen yhdyskäytävä saadaan toteutettua saumaton datansiirto ja tehonjakelu julkisiin sähköverkkoihin.

On myös välttämätöntä kerätä dataa tehomuunnosjärjestelmästä (PCS), joka toimii keskeisessä asemassa sähkön jakelun aikataulutuksessa ja toimittamisessa, koska se muuntaa vaihto- ja tasavirtaa perustuen EtherCATin kautta tapahtuvaan reaaliaikaiseen ohjaukseen. Energian varastointijärjestelmät (ESS) ja olosuhteita valvovat järjestelmät (ECS), joissa yhdistyy palo- ja HVAC-järjestelmä, ovat myös datankeruun kohteita. Tämä toiminnallisuus on laajennettavissa jopa yleisen energianhallintajärjestelmän (EMS) sovelluksiin tarjoten saumattoman ja hyvin tehokkaan lähestymistavan.

EMS koostuu tavallisesti teollisuus-PC-koneista (IPC) ja niissä toimivasta SCADA-ohjelmistosta, joiden avulla voidaan valvoa kokonaisvaltaisesti energian varastointia säiliössä. Tavallisesti tarvitaan kaksi IPC-laitetta varmistamaan toisiaan SCADA-stabiilisuuden takaamiseksi ja lisäksi kaksi IPC-laitetta varmistamaan toisiaan tietokannan redundanssin suorittamiseksi.

 

Kuva 1: Tyypillinen BESS-ekosysteemi.

Laaja tarjonta työkaluja

Uusimmat tuotekehityksen työkalut (sekä laitteisto että ohjelmisto) on suunniteltu avainsovellusten erityistarpeita silmällä pitäen auttamaan parhaimman ratkaisun kokoamista.

Ensinnäkin yksi suurimmista haasteista on laitteen yhdistäminen sekä ethernet- että CAN-väylään mahdollistaen kaikki BESS:n potentiaaliset sovellukset riippumatta siitä sijaitsevatko ne ennen kulutusmittaria vai sen jälkeen. Datan tulee siirtyä saumattomasti BESS-toimintojen ja sovellusten välillä, jotta päästään parhaaseen suorituskykyyn ja hyötysuhteeseen.

Kuva 2: Yleiskatsaus tärkeimpiin BESS-sovelluksiin potentiaalisine tuoteratkaisuineen.

Laajoilla sähköverkkotason energianvarastointialueilla BMS-, PCS- ja EMS-toiminnot hajautetaan omiin varastosäiliöihinsä ja jokaiseen säiliöön ylläpidetään datansiirtoa koko ajan varaus- ja purkaustoimintojen hallintaa varten. Säiliöt yhdistetään kuituoptisella rengastopologialla, mikä parantaa verkon redundanssia ja takaa parhaimman stabiliteetin. Käyttämällä uusinta hallittavaa ethernetin kytkentätekniikkaa on mahdollista yhdistää jokainen BMS siirtämään ethernet-signaaleja valokaapeliyhteydellä. Näin taataan saumaton datanvaihto hajautettujen BMS-säiliöiden välillä. Rengasverkon ylimmällä kerroksella on syytä käyttää IEC-61850-3-varmennettuja hallittavia ethernet-kytkimiä yhdistämään PCS, EMS ja useita BMS-säiliöitä toisiinsa.

Kuva 3: Sähköverkkotason BESS-sovellus.

Toinen tärkeä komponentti on mediamuunnin. Koska energian varastointijärjestelmän kriittisin osa on turvallisuuden hallitseminen, tarvitaan teollisuustasoinen gigibitin ethernetistä kuituun mediamuunnin laajentamaan kierretty parikaapeliverkko valokaapelitekniikkaan sopivaksi, jotta valvontakamerat saadaan siirtämään videosignaalit takaisin verkkoon turvavalvontaa varten. LTE/5G-matkapuhelintekniikkaan perustuvat mediamuuntimet ja langattomat yhdyskäytävät takaavat, että PCS ja EMS pysyvät yhdistettyinä akkuvarastoihin, mikä helpottaa huipuntasauksen suorittamista, taajuusregulaatiota ja energian hallintaa. Mainittakoon, että huipuntasauksella tasoitetaan kysyntähuippuja, jolloin huipputehoon perustuvan energian hinnan osa alenee.

Vastaavasti kulutusmittarin takana (kaupalliset rakennukset/kotitaloudet) olevia BESS-sovelluksia varten on tarjolla optimivalikoima I/O-moduuleja, protokollayhdyskäytäviä, ethernet-kytkimiä ja ala-asematason (IEC 61850-3) automaatiotietokoneita, jotka tukevat arkkitehtuurissa tarvittavia laiteväyläprotokollia.

Kuva 4: Tyypillinen mittarin takana oleva BESS-sovellus.

Tyypillisessä kompaktissa mittarin takana olevassa BESS-kokoonpanossa ethert I/O kerää HVAC-dataa kuten tietoa lämmönmuutoksista. Tämä data yhdistetään yhdyskäytävään, joka hyödyntää CAN-väyläliitäntää BMS-datan muuntamisessa ethernet-verkon käyttöön. Visualisointiyhdyskäytävä toimii HMI-käyttöliittymänä helpottaen BESS-datan tehokasta havainnollistamista. Yhteyden muodostamiseksi kaikki koneet yhdistetään 8-porttiseen hallitsemattomaan kytkimeen, joka myöhemmin siirtää kerätyn datan EMS:ään. Edge-laitetta hallinoiva pilvipalvelu tekee mahdolliseksi etävalvonnnan ja laitteiden ohjauksen kaikkien mittarin takana olevien BESS-asennusten osalta, jolloin taataan kokonaisen mikroverkon suorituskyky ja näkyvyys.

BESS:n vakaa toiminta on riippuvainen myös optimaalisten etä-I/O-yhdyskäytävien ja edge-tietokoneiden tunnistamisesta ja valinnasta. Näillä laitteilla voidaan tehokkaasti valvoa BMS:n, EMS:n ja ECS:n tiloja BESS:n turvallisen toiminnan takaamiseksi, samalla kun teollisuuskytkimet, reitittimet ja protokollayhdyskäytävät muodostavat osan kestävää verkkoinfrastruktuuria yhdessä VPN:n ja IT-protokollien kanssa parantaen tietoturvallisuutta.

Potentiaalisia edistysaskeleita

Toteuttamalla verkkoon kytketty IoT-infrastruktuuri on saatavissa potentiaalia etuja, jotka parantavat BESS:n hyötysuhdetta, tasaista energiankulutusta ja energiaturvallisuutta, ja jota voidaan kuvata seuraavan todellisen HVAC-ohjausta koskevan esimerkin avulla. BESS:n tapahtuvaan HVAC-ohjaukseen tarvitaan I/O-signaaleja kuten analogiatuloja ilmaisemaan akkutelineen lämpötilasta kerättyä dataa ja digitaalilähtöä hälytyksen ilmaisua varten. Lisäksi edge-yhdyskäytävien pitää pystyä hoitamaan datankäsittelyä ja ohjaustoimintoja, kun taas edge-tietokoneiden vastuulla on koko järjestelmä hallintatoiminnot.

Tässä ratkaisussa kutakin akkutelinettä kuvaava yksittäinen I/O-yhdyskäytävä toimii HVAC-ohjaimena. On huomattava, että nämä I/O-yhdyskäytävät käsittävät I/O-moduuleja ja peruslaskentatoimintoja ja käsittelevät I/O-ohjausprosesseja sekä hälytys- ja tapahtumailmoituksia. Jokainen akkupatteristo (sisältää useita akkutelineitä) käyttää hyväkseen edge-yhdyskäytäviä laitteiden (mukaan lukien I/O-yhdyskäytävät) hallinnassa ja datansiirrossa edge-tietokoneille. Vastaavasti näillä edge-tietokoneilla suoritetaan hallintajärjestelmiä, jotka valvovat jokaisen akkupatteriston laitteiston tiloja. Hallitsemattomat kytkimet yhdistetään ethernet-laitteisiin.

Kuva 5: Esimerkki kokoonpanosta verkkoon kytketystä IoT-infrastruktuurista BESS:n hyötysuhteen parantamiseksi.

Kuvattu ratkaisu sisältää monia etuja. Ensiksi se mahdollistaa tärkeimpien energiahallintatehtävien toteuttamisen ja maksimaalisen aurinkoenergian tuottamisen. Edelleen, nettiin perustuva alusta takaa välittömän pääsyn datan äärelle.

Tulevaisuus on verkotettu

Yritykset eri puolilla maailmaa kohtaavat haasteita, joita aiheuttavat kohoavat energian hinnat ja ympäristölle asetetut vaatimukset puhtaamman energian käytön puolesta. Yhä useammat toimijat valitsevat – tai harkitsevat valitsevansa – paikalla tapahtuvan energian tuotannon järjestelmät ja BESS:n. Luotettava teollinen IoT-kehysympäristö on osa kriittistä infrastruktuuria, joka mahdollistaa tehokkaan BESS-hallinnan ja digitaalisesti tapahtuvat energiatoiminnot.

Itsenäisenä laitteistojen ja ohjelmistojen suunnittelijana ja valmistaja Advantech pystyy tarjoamaan kokonaisvaltaisen tuotevalikoiman, joka kattaa kaikki tarvittavat elementit suorituskykyisen IoT–järjestelmän toteuttamiseksi mukaan lukien kolmansien osapuolien laitteiden integroimisen järjestelmään. Tarjolla myös täyden palvelun suunnittelua, jolloin asiakas saa valmiina kaikki ohjaus- ja tiedonsiirtoratkaisut täysin integroitua BESS-ohjausta ja -hallintaa varten.

MORE NEWS

60 gigahertsin tutkat voidaan testata ilman mittauskammiota

Millimetriaaltotutkien tuotantotestaus voi jatkossa onnistua ilman suuria ja kalliita kaiuttomia mittauskammioita. Japanilaiset Anritsu ja Candox Systems ovat osoittaneet, että 60 gigahertsin tutkien mittaukset voidaan tehdä lähikenttäanturilla siten, että tulokset vastaavat riittävän hyvin virallisissa hyväksyntätesteissä käytettäviä kaukokenttämittauksia.

Yksi verkkopyyntö voi riittää palvelimen kaappaamiseen

Kahdesta kriittisestä PHP-haavoittuvuudesta voi muodostua vakava uhka valtavalle määrälle verkkosivustoja ja verkkokauppoja. PHP2Shell-nimellä tunnetut haavoittuvuudet saattavat mahdollistaa palvelimen kaappaamisen yhdellä verkkopyynnöllä ilman käyttäjätunnuksia tai salasanaa. Korjauspäivitykset on jo julkaistu, mutta suuri määrä palvelimia käyttää edelleen vanhoja PHP-versioita.

Nokian Hotard: Tekoälyverkkojen kysyntä ylittää jo tarjonnan

Toimitusjohtaja Justin Hotard ei usko tekoälyinfrastruktuurin kysynnän jäävän lyhytaikaiseksi kasvupiikiksi. Nokian myynti tekoäly- ja pilviasiakkaille kasvoi kolmannella neljänneksellä 123 prosenttia. Yhtiö ennustaa optisten verkkojen ja IP-verkkojen yhteenlasketun liiketoiminnan kasvavan ensi vuonna jopa 30 prosenttia.

Lovable vie vibekoodauksen yritysten omiin pilviin

Ruotsalainen AI-yhtiö Lovable haluaa tehdä vibekoodauksesta yritysten tuotantokelpoisen ohjelmistokehityksen työkalun. Uuden Deploy on AWS -ratkaisun avulla tekoälyllä luodut sovellukset voidaan ajaa yrityksen omassa pilviympäristössä. Ensimmäisten suurasiakkaiden joukossa on Deutsche Telekom.

Donut Labin kylmätestissä kovat tulokset

Donut Labin kiinteän elektrolyytin akku säilytti lähes 97 prosenttia kapasiteetistaan 30 asteen pakkasessa. VTT tekemässä testissä tulos saavutettiin ilman akun eristystä, lämmitystä tai aktiivista lämmönhallintaa. Tulos jää hieman CES-messuilla luvatusta 99 prosentista, mutta on poikkeuksellisen hyvä verrattuna perinteisiin litiumioniakkuihin.

Nokia lyhentää piirisuunnittelun kuukausista päiviin tekoälyllä

Nokia ottaa käyttöön Cadencen tekoälyagentteihin perustuvan suunnitteluympäristön, jonka avulla monimutkaisia piirisuunnittelun ja analyysin työvaiheita voidaan nopeuttaa jopa viisinkertaisesti. Cadencen mukaan aiemmin kuukausia vaatineita suunnittelukierroksia voidaan lyhentää päiviin.

Muratan lämpötila-anturi on lähes näkymätön

Murata on kehittänyt maailman pienimmäksi kutsumansa NTC-termistorin. Uuden NCU01-sarjan komponentin mitat ovat vain 0,25 × 0,125 millimetriä. Niin pientä anturia on jo vaikea erottaa paljaalla silmällä.

Komponenttikauppa käy kuumana – Digikey kasvaa ja investoi

Elektroniikkakomponenttien jakelija Digikey kertoo kasvavansa tänä vuonna yli 50 prosenttia. Voimakkaan kasvun jatkuessa yhtiö investoi seuraavien 18 kuukauden aikana 100 miljoonaa dollaria jakelukeskuksensa kapasiteettiin ja automaatioon.

TI mittaa tekoälypalvelimen sähköhäiriöt nanosekunnin tarkkuudella

Tekoälypalvelimien GPU- ja prosessorikorttien tehonsyötössä voi esiintyä nanosekuntien mittaisia jännitehäiriöitä, jotka aiheuttavat toimintahäiriöitä ja pahimmillaan laitevikoja. Texas Instrumentsin uusi AD-muunnin tekee nämä häiriöt näkyviksi ja mahdollistaa niiden jatkuvan etävalvonnan.

600 megabittiä satelliitin sisällä

Satelliittien sisäinen tiedonsiirto vaatii nopeuden lisäksi poikkeuksellista luotettavuutta ja säteilynkestoa. STMicroelectronics on esitellyt uuden RHFLVDS42-vastaanotinpiirin, joka siirtää dataa jopa 600 megabitin sekuntinopeudella ja kestää avaruuden ankarat olosuhteet.

ISM-taajuuksille entistä pienempi tehovahvistin

Brittiläinen CML Micro on julkistanut ISM-taajuusalueiden langattomiin laitteisiin tarkoitetun CMX90A002-tehovahvistimen. Uusi GaAs-pohjainen piiri tuottaa jopa 1,8 watin lähtötehon, ja sen kotelo vie 44 prosenttia vähemmän pinta-alaa kuin aiemmissa malleissa.

Tekoäly vauhdittaa piirisuunnittelun työkalumarkkinoita

Piirisuunnittelun työkalumarkkinat jatkavat vahvaa kasvuaan. SEMIn tuoreiden lukujen mukaan elektronisen suunnittelun markkinat kasvoivat toisella vuosineljänneksellä 12,2 prosenttia 5,71 miljardiin dollariin. Kasvun taustalla vaikuttaa myös tekoäly, joka lisää sekä uusien piirien suunnittelutarvetta että suunnittelutyökalujen suorituskykyä.

Kalliit muistit ajavat halvat älypuhelimet ahdinkoon

Älypuhelinmarkkinat ovat ajautuneet jyrkkään laskuun muistipiirien ja tallennusmuistien kallistumisen vuoksi. Tutkimusyhtiö Omdian mukaan maailmanlaajuiset älypuhelintoimitukset supistuivat heinä–syyskuussa peräti 20 prosenttia vuodentakaisesta. Erityisen kovaa hintapaine iskee edullisiin puhelimiin, joiden valmistuksessa katteet ovat jo ennestään pieniä.

Vastamelutekniikka haastaa kännyköiden RF-suodattimet

Brittiläinen Forefront RF tuo matkapuhelimiin vastamelukuulokkeista tutun periaatteen. Sen uusi RF-piiri muodostaa lähettimestä vastaanottimeen vuotavasta signaalista vastakkaisvaiheisen kopion, joka kumoaa häiriön. Näin useita kiinteitä RF-dupleksereita voidaan korvata yhdellä säädettävällä moduulilla.

Elektrobit vähentää käsityötä autojen ECU-koodissa

Elektrobit ja amerikkalainen Microchip Technology ryhtyvät yhteistyöhön autojen ECU-ohjainyksiköiden ohjelmistokehityksen nopeuttamiseksi. Tavoitteena on vähentää AUTOSAR-ohjelmistojen integrointiin liittyvää käsityötä ja tarjota autonvalmistajille entistä valmiimpia ohjelmistoalustoja.

Google kehittää kevyempää virheenkorjausta kvanttilaskentaan

Kvanttitietokoneiden kehityksen suurimpia ongelmia on virheenkorjauksen vaatima valtava laskentakapasiteetti. Google on nyt osoittanut Willow-kvanttiprosessorillaan menetelmän, joka vähentää tiettyjen kvanttilaskennassa tarvittavien tilojen virheitä 40-kertaisesti. Tulos voi auttaa rakentamaan käytännössä hyödyllisiä kvanttitietokoneita nykyistä huomattavasti pienemmällä kubittimäärällä.

PCIe 7.0 yltää 128 gigasiirtoon sekunnissa – nyt yhteyksiä päästään testaamaan

Tekoälypalvelimien kasvava tiedonsiirtotarve vauhdittaa PCI Express -väylän kehitystä. Uusin PCIe 7.0 kaksinkertaistaa siirtonopeuden 128 gigasiirtoon sekunnissa kaistaa kohti. Keysight on nyt esitellyt testausratkaisun, jolla uuden sukupolven yhteyksiä voidaan analysoida ja niiden toimivuus varmistaa jo piirien kehitysvaiheessa.

Muistien hintaräjähdys romahdutti PC-kaupan

Tietokoneiden myyntikanaviin toimitetut määrät romahtivat kolmannella vuosineljänneksellä 22,4 prosenttia. Gartnerin mukaan syynä on ennen kaikkea muistien ja tallennuskomponenttien kallistuminen, joka on nostanut PC-koneiden hintoja. Apple selvisi markkinamyllerryksestä selvästi kilpailijoitaan paremmin.

Lisää PCIe-vauhtia tekoälypalvelimiin

Microchip tuo PCIe 6.0 -yhteydet entistä pienempiin ja vähemmän tehoa kuluttaviin järjestelmiin. Uusi Switchtec-kytkinpiiri tarjoaa jopa 64 PCIe-kaistaa ja 32 porttia tekoälypalvelimien ja reunalaskennan nopeaan tiedonsiirtoon.

Nyt pitää varoa jo 404-virheilmoituksiakin

Verkkosivuston 404-virheilmoitus on yleensä merkki siitä, ettei haettua sivua löydy. Nyt tietoturvayhtiö Check Pointin tutkijat ovat paljastaneet laajan tietojenkalasteluverkoston, jossa virheilmoituksia käytetään tarkoituksella huijaussivustojen piilottamiseen. Tutkimuksessa löytyi yli 10 000 verkostoon liittyvää verkkotunnusta.

2026  # mobox för megabox
Oct Nov   # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Reaaliaikainen moottorinsäätö irrotetaan prosessorin tehtävistä

ETN - Technical articleHumanoidirobottien servokäyttöjen on ohjattava nivelten liikkeitä tarkasti ja nopeasti. Samalla niiden mikro-ohjaimilta vaaditaan yhä enemmän tiedonsiirtoa, diagnostiikkaa ja muita järjestelmätason toimintoja. Ratkaisuna on erottaa aikakriittinen moottorinsäätö muista prosessorin tehtävistä ja siirtää se erillisen laitteiston hoidettavaksi.

Lue lisää...

OPINION

Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle

Googlen 13 miljardin euron investointi Suomeen on valtava uutinen. Vielä suurempi uutinen saattaa kuitenkin olla se, mitä investointi kertoo Suomen sähköntarpeesta. Tekoäly tarvitsee sähköä. Paljon sähköä, tasaisesti ja ympäri vuorokauden.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • 60 gigahertsin tutkat voidaan testata ilman mittauskammiota
  • Yksi verkkopyyntö voi riittää palvelimen kaappaamiseen
  • Nokian Hotard: Tekoälyverkkojen kysyntä ylittää jo tarjonnan
  • Lovable vie vibekoodauksen yritysten omiin pilviin
  • Donut Labin kylmätestissä kovat tulokset

NEW PRODUCTS

  • Muratan lämpötila-anturi on lähes näkymätön
  • 600 megabittiä satelliitin sisällä
  • ISM-taajuuksille entistä pienempi tehovahvistin
  • Uusi anturi mittaa satojen ampeerien virtoja ilman mittausvastusta
  • Sama anturi mittaa korkeuden vuoristossa ja syvyyden veden alla
 
 

Section Tapet