Telian ja DNA:n yhdessä omistama Suomen Yhteisverkko aikoo rakentaa 5G-verkon Pohjois- ja Itä-Suomeen. Aiemmin SYV:n verkko on perustunut Huawein laitteisiin, mutta 5G-aikaan verkko siirtyy Nokian laitteilla. Myös nykyiset tukiasemat korvataan Nokian laitteilla.
Sopimuksen puitteissa Nokia uudistaa SYVin radioverkon, mahdollistaa palveluiden tuomisen markkinoille entistä nopeammin sekä tarjoaa verkonhallinta- ja asennuspalveluita seuraavien kolmen vuoden ajan.
Uudistuksen kärjessä olevan 5G:n käyttöönoton myötä SYV päivittää verkkoinfrastruktuurinsa vastaamaan uuden sukupolven digitaalisten palveluiden vaatimuksia sekä parantaa nykyisiä toiminnallisuuksia kaikilla tukiasemilla. Nokia vastaa verkkoinfrastruktuurin uudistamisesta ja tarjoaa verkon ylläpito-, valvonta- ja asennuspalveluita Itä- ja Pohjois-Suomessa.
Täysin uuden infrastuktuurin asennus alkaa vuoden 2021 alussa ja sen on suunniteltu valmistuvan vuoden 2023 loppuun mennessä. Verkon uudistaminen kattaa nykyisten radioverkkolaitteistojen päivittämisen sekä uuden 5G-verkon toteutuksen. Tämä kattaa nykyiset tukiasemat, radioverkko-ohjaimet sekä siirtoverkkolaitteet verkkojen kytkemiseksi DNA:n ja Telian runkoverkkoihin.






















Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.