
5G mahdollistaa senkin, että operaattorit jakavat tukiasemat, mutta siirtävät datan omia core-verkkojaan pitkin. Tätä tekniikkaa kutsutaan nimellä MORAN (Multi-Operator Radio Access Network). Nokia on mukana toteuttamassa SoftBankin ja KDDI:n jaettua 5G-verkkoa Japanissa.
Nokia asentaa monen operaattorin radioliityntäverkon (MORAN), jonka avulla molemmat yritykset voivat jakaa RAN-verkon ja pitää core-verkot erillään. Verkon jakaminen auttaa tukemaan tehokkaita RAN-käyttöönottoja, kun tukiasemapaikat ja -laitteet jaetaan.
Japanilaisoperaattorien MORAN-verkko tullaan rakentamaan Nokian uusimpien AirScale-tukiasemalaitteiden avulla. Nokia nostaa esiin erityisesti uuden sukupolven ReefShark-järjestelmäpiireihin perustuvat laajennuskortit, joilla saadaan lisättyä kantataajuuslaskennan kapasiteettia. ReefShark-laajennuskortit tuottavat jopa kahdeksan kertaa enemmän suorituskykyä kuin aiemmat sukupolvet.
MORAN-radioverkossa taajuudet jaetaan kullekin operaattorille varmistaen, että ne ylläpitävät resurssejaan riippumattomasti. Nokia tukee erilaisia verkonjakoratkaisuja, jotka sopivat kaikkiin käyttötilanteisiin. Nokian joustavaa MORAN -ratkaisua voivat käyttää myös matkapuhelinoperaattorit ja yritykset yksityisissä verkoissa sekä julkisissa verkoissa tai teollisuuskampuksilla.
Kuvassa Nokian kantataajuuskortti.










Tria Technologies on julkaissut uuden OSM-LF-IMX95-moduulin, joka tuo tekoälylaskennan suoraan piirilevylle juotettavaan muotoon. Moduuli perustuu NXP i.MX 95 -sovellusprosessoriin ja noudattaa Open Standard Module eli OSM 1.2 -määrittelyä.
Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.








