Euroopan kemikaalivirasto ECHA ehdottaa, että litium luokiteltaisiin vaaralliseksi aineeksi. Akkujen ja materiaalien valmistajat ovat hermostuneet ideasta, sillä se uhkaa paitsi nopeasti kasvavaa akkuteollisuutta myös koko sähköistymisen tavoitteita.
ECHA:n mukaan litium pitäisi luokitella luokan 1A myrkyksi. Ehdotus on nyt lausuntokierroksella ja päätös siitä on luvassa ensi vuonna.
Luonnoksen mukaan EU:n pitäisi luokitella kolme litiumsuolaa ”ihmisen lisääntymisen kannalta haitallisiksi aineiksi”.
ECHA:n luokitu ei välttämättä kieltäisi litiumin käyttöä. Valmistajat kuitenkin pelkäävät, että luokittelusta olisi haittaa, se monimutkaistaisi tuotantoa ja toimitusketjua ja kasvattaisi näin kustannuksia.