Pitkään jatkuneen taantuman uusien ajoneuvojen rekisteröinnit Euroopassa lisääntyivät elokuussa. JATO Dynamicsin mukaan elokuussa rekisteröitiin 739 037 uutta henkilöautoa eli 3,5 prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Sähköautojen myynnin kasvu hidastui hieman.
JATO Dynamicsin analyytikko Felipe Munozin mukaan valmistajat ovat nyt oppineet hallitsemaan komponenttipulaa. Silti ostajat joutuvat edelleen odottamaan uusia autoja pitkiä aikoja. Moni kyllästyy odottamaan ja kävelee käytettyjen autojen liikkeeseen.
Huolimatta markkinoiden pienestä kasvusta elokuussa sähköajoneuvoissa kysyntä ei enää kasvanut entiseen tapaan. Bensiiniautojen myynti kasvoi 6 prosenttia, kun sähköautojen myynti (mukana hybriridit) kasvoi vain 3,2 prosenttia. Täyssähköisten kauppa kasvoi elokuussa 11 prosenttia.
JATOn mukaan mielenkiintoista on, että 20 % kaikista elokuussa rekisteröidyistä täyssähköisistä autoista valmistettiin Kiinassa. Kiina nousi jo toiseksi suurimmaksi sähköautojen valmistajaksi Saksan (28 prosenttia) jälkeen.
Valmistusmaa ei tietenkään kerro kaikkea. Lähes puolet Kiinassa valmistetuista oli Tesloja ja myös Dacia Spring ja useat MG-mallit valmistetaan Kiinassa.