Broadcom on aloittanut yt-neuvottelut Suomen toiminnoissaan. Yhtiön mukaan kaikki eri vaihtoehdot Nokian entisen modeemibisneksen jatko kannalta ovat edelleen auki.
Broadcomin mukaan vaihtoehtoja Renesas Mobilelta ostetuille liiketoiminnoille ovat mahdollinen myynti tai lakkautus. Yt-neuvottelujen piirissä Broadcomilla on Suomessa 600 työntekijää, joista 400 on Oulussa.
Broadcom korostaa viestissään, ettei mitään päätöksiä asiassa ole vielä tehty. Yt-neuvottelut käydään Suomessa maan lakien mukaan ja niissä haetaan kaikkien kannalta parasta ratkaisua.
Työntekijöiden kannalta paras ratkaisu olisi tietysti ostajan löytyminen yhtiön Suomen toiminnoille. Se ei kuitenkaan vaikuta kovin todennäköiseltä ratkaisulta. Kännykkämodeemeissa kilpailu on äärimmäisen kovaa ja Qualcommin ja Mediatekin hallitsemille markkinoille on erittäin vaikea päästä.