Kannettavien tietokoneiden myynti kutistuu tänä vuonna kahdeksan prosenttia viimevuotisista luvuista. Sylimikroja myydään 167 miljoonaa kappaletta. Valopilkun markkinoilla muodostavat Chromebook-koneet, jotka paikkaavat hieman kutistuvaa markkinaa.
Displaysearchin mukaan kannettavien tietokoneiden myynnin laskuun on monia syitä. Sylimikrojen markkina on kypsynyt ja sitä myötä myös kyllästynyt. Windows 8:n käyttöönotto on osoittautunut aiempaa hitaammaksi ja myös halvat tabletit ovat syöneet sylimikrojen myyntiä.
Monella pelkkää surfailu- tai sähköpostikonetta hakevalle Googlen Chromebook-konsepti on osoittautunut hyväksi. Chrome OS:n yhteensopivuus Androidin kanssa miellyttää myös monia.
Tänä vuonna Vhromebookien myynti kasvaa perät 144 prosenttia, Displaysearch ennustaa. Myydystä kahdeksasta miljoonasta laitteesta Samsungin osuus on kolme miljoonaa, Acerin kaksi ja HP:n yksi miljoona.
Google on lisännyt Chrome OS:ään tuen kosketukselle. Tämän myötä moni valmistaja on tuomassa markkinoilla Chromebookeja, joita ohjataan kosketuksella tablettien tapaan.