
T-Mobile US ilmoittaa rikkoneensa 5G-verkon nopeusennätyksen päätelaitteesta verkkoon päin. Ericssonin ja Nokian laitteita käyttävän operaattorin verkossa yllettiin 2,2 gigabitin huippunopeuteen, mikä on nopein tilastoitu tulos maailmassa.
2,2 gigabitin linkki verkkoon päin onnistui 5G DC- eli New Radio Dual Connectivity -tekniikalla. Siinä mobiililaite voi muodostaa samanaikaisesti yhteyden kahteen eri tukiasemaan—joista toinen käyttää 5G-verkkoa (New Radio, NR) ja toinen mahdollisesti LTE-verkkoa (4G). Tällä tavoin voidaan merkittävästi parantaa tiedonsiirtonopeutta.
5G DC:n avulla T-Mobile yhdisti uplink-yhteyteen 2,5 GHz:n ja mmWave-taajuudet. Testissä T-Mobile pystyi allokoimaan 60 prosenttia mmWave-radioresursseista uplinkille-yhteydelle, kun aikaisemmat käyttötapaukset sallivat tyypillisesti maksimissaan 20 prosenttia.
Testi tehtiin Etelä-Kalifornian SoFi Stadiumin T-Mobilen 5G SA -verkossa Ericssonin laitteilla ja 5G DC -ratkaisulla sekä testiälypuhelimella, jossa oli Qualcommin uusi Snapdragon X80 -modeemipiirisarja.
Kokeessa käytössä oli 400 megahertsin kaista N258-kaistalta eli 24,25-27,.5 gigahertsin alueelta. Lisäksi linkissä käytettiin myös 100 megahertsin siivua N421-kaistalta eli 2,5 gigahertsin midband-taajuuksilla.























Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.