Schneider Electric on esitellyt uuden APC-tuotemerkillä myytävän Smart-UPS On-Line -tuotesarjan 5–10kVA:n tehoalueelle. 6–10 kVA:n laitteet ovat yhtiön ensimmäiset yksivaiheiset UPS-laitteet, joiden lähdön tehokerroin on yksi. Valikoiman 5 kVA:n UPS-laitteiden tehokerroin on 0,9.
Uusi Smart-UPS On-Line tarjoaa tehokasta energiaa ja suorituskykyä pienessä tilassa. Laitteet voidaan asentaa räkkitelineisiin tai vapaasti seisovana. Uusissa UPS-laitteissa on myös sulautettu verkkohallintakortti, sekä erillinen korttipaikka johon voi helposti asentaa lisätarvikkeita.
Erilaisiin käyttöympäristöihin soveltuva uusi APC Smart-UPS On-Line -valikoima hyödyntää kaksoismuunnostopologiaa. Laitteen invertteri säätelee lähtötehoa varmistaen jatkuvan virransyötön, minkä ansiosta UPS-laitteita voi käyttää häiriöherkkien laitteiden suojaukseen sähköverkon jännitekatkosten ja taajuuspoikkeamien aikana.
Suurin osa tietokone- ja verkkolaitteistosta kuitenkin sietää erittäin lyhyitä jännitekatkoksia. Näin ollen uutuuslaitteita voi myös käyttää korkealla hyötysuhteella toimivassa Green-käyttötilassa. Sähköverkon normaalitilassa kaksoismuunnostoiminnot ohitetaan, mikä mahdollistaa jopa 97 prosentin hyötysuhteen. Käytännössä UPS-laite vaihtaa automaattisesti takaisin on-line-tilaan 10 millisekunnissa, jos sähkönsyöttö putoaa alle konfiguroitujen arvojen.
Tämä vähentää energiankulutusta ja -kustannuksia sekä lisäksi viilennystarvetta, sillä laitteet tuottavat vähemmän energiaa haaskaavaa lämpöä. Alhaisemmat lämpötilat pidentävät myös tärkeiden komponenttien kuten akkujen käyttöikää.























Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.