ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
2025  # megabox i st f wallpaper

IN FOCUS

Suomalaisyritykset suuntaavat Latviaan

Latvia on tasaisesti noussut suomalaisten yrittäjien kiinnostuksen kohteeksi – ei vain lähimarkkinana, vaan aidosti kasvun ja innovoinnin kumppanina. Osaava työvoima, strateginen sijainti ja yhä suotuisampi investointiympäristö tekevät Latviasta yhden lupaavimmista kohteista suomalaisyritysten laajentumiselle Baltiaan ja sen ulkopuolelle.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

ETNdigi - OPPO december
TMSNet  advertisement
ETNdigi
2025  # megabox i st f wallpaper
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

ADI tuo koneoppimismallit sulautettuihin laitteisiin helposti

Tietoja
Julkaistu: 18.07.2025
Luotu: 18.07.2025
Viimeksi päivitetty: 18.07.2025
  • Devices
  • Embedded
  • Software
  • Advertorial

Analog Devices on julkaissut yhteistyössä teknologiayritys Antmicron kanssa uuden työkalun, joka tekee koneoppimismallien kehittämisestä ja käyttöönotosta sulautetuissa järjestelmissä huomattavasti yksinkertaisempaa. Uusi AutoML for Embedded -ratkaisu on nyt saatavilla avoimen lähdekoodin Kenning-kehyksen osana.

AutoML for Embedded on suunniteltu erityisesti kehittäjille, jotka työskentelevät mikro-ohjaimien ja muiden resurssirajoitteisten laitteiden parissa. Työkalu automatisoi koko koneoppimisen kehitysputken – raakadatasta optimoituun malliin – ilman, että käyttäjän tarvitsee syventyä syvälle tekoälyn tai datatieteen yksityiskohtiin.

AutoML for Embedded toimii Visual Studio Code -lisäosana ja integroituu ADI:n CodeFusion Studio -ympäristöön sekä tukee ADI:n AI-piirejä, kuten MAX78002 ja MAX32690. Työkalu hyödyntää älykkäitä algoritmeja, kuten SMAC ja Hyperband, mallien etsimiseen ja optimointiin ja tarkistaa automaattisesti, että mallit sopivat laitteiston muistirajoihin.

Kehittäjät voivat testata ja simuloida malleja suoraan Renode-alustalla ja käyttää Zephyr-RTOSia reaaliaikaisten sovellusten prototypointiin. Avoimen lähdekoodin lähestymistapa takaa laite- ja alustariippumattomuuden sekä mahdollistaa nopean innovoinnin.

Yksi tärkeä käyttökohde on kuvantunnistus ja objektien havaitseminen pienitehoisilla kameroilla. Tämä mahdollistaa älykkäiden näköjärjestelmien rakentamisen esimerkiksi valvontaan, robotiikkaan tai kuluttajatuotteisiin ilman, että tarvitaan tehokkaita prosessoreita tai pilvipalveluita.

Toinen sovellusalue on ennakoiva kunnossapito teollisuuden IoT-laitteissa. Koneoppimismallit voivat havaita poikkeamia sensoreiden aikajonodatan perusteella ja antaa varoituksia ennen varsinaista laiterikkoa.

Kolmantena esimerkkinä on tekstianalyysi sulautetuissa kielisovelluksissa. Luonnollisen kielen prosessointi voi nyt tapahtua suoraan laitteessa, esimerkiksi tunnistamalla komentoja tai tekemällä perusanalyysia ilman yhteyttä pilveen.

Reaaliaikainen toiminnan tunnistus robotiikassa ja urheilussa on neljäs mahdollisuus. Tekoälymallit voivat analysoida liikkeitä ja tapahtumia nopeasti, tarjoten esimerkiksi palautetta urheilijalle tai hallintaa robottijärjestelmälle.

Työkalu vähentää merkittävästi tekoälykehityksen teknistä kynnystä sulautetuissa ympäristöissä. Kehittäjän ei tarvitse hallita kaikkia vaiheita manuaalisesti – AutoML automatisoi valtaosan työstä.

MORE NEWS

AWS:n eurooppalaisten asiakkaiden data pysyy nyt Euroopassa

Amazon Web Services (AWS) on ottanut merkittävän askeleen Euroopan digitaalisen suvereniteetin vahvistamisessa. Yhtiö on tuonut yleisesti saataville AWS European Sovereign Cloud -ratkaisun, jonka keskeinen lupaus on yksiselitteinen: eurooppalaisten asiakkaiden data, metadata ja pilvipalveluiden hallinta pysyvät kokonaan EU:n sisällä.

Tekoäly kasvattaa puolijohdealan ensimmäistä kertaa yli biljoonaan dollariin

Puolijohdeteollisuus ylittää ensimmäistä kertaa biljoonan dollarin liikevaihdon rajan vuonna 2026. Taustalla on ennen kaikkea tekoälyn räjähdysmäinen kasvu, joka ohjaa investointeja muisti- ja logiikkapiireihin sekä datakeskuksiin, arvioi Omdia tuoreessa markkinaennusteessaan.

Datakeskukset keräävät lähivuosina suurimmat AI-rahat

Tekoälymarkkinan nopea kasvu ohjautuu lähivuosina ennen kaikkea datakeskuksiin. Tuoreen ennusteen mukaan suurin osa tekoälyyn käytettävistä investoinneista kohdistuu palvelimiin, kiihdyttimiin, verkkoihin ja konesali-infrastruktuuriin, ei niinkään uusiin sovelluksiin.

Millisekunnit ratkaisevat tulevaisuuden ajoneuvon ohjelmistossa

ETN - Technical articleOhjelmistopohjaiset ajoneuvot avaavat valtavan määrän uusia mahdollisuuksia. Sovelluksia ja toimintoja syntyy jatkuvasti lisää, ja niiden avulla ajokokemuksesta pyritään tekemään entistä turvallisempi, miellyttävämpi ja paremmin verkottunut. Jos ADAS ja V2X ovat muotitermejä, tarkka ajoitus on perusta.

Oppo Find X9 on huippupuhelin, jota ei tarvitse ladata joka ilta

Kiinalaisen Oppon Find X9 on tullut myyntiin Suomessa 999 euron hintaluokkaan. Tässä mallissa huomio kannattaa ohjata yhteen asiaan. Akunkesto on poikkeuksellinen. Se muuttaa arjen käytön rytmin, koska puhelinta ei tarvitse ladata rutiininomaisesti joka yö.

Ericsson uhkaa irtisanoa 1600 työntekijää Ruotsissa

Verkkolaitevalmistaja Ericsson aikoo vähentää henkilöstöään Ruotsissa noin 1 600 henkilöllä, mikä vastaa noin 12 prosenttia työntekijöistä. Yhtiön ttiedotteen mukaan irtisanomisvaroitukset ovat osa toimia, joilla pyritään varmistamaan yhtiön kilpailukyky.

Huoltovarmuuskeskus: Yritysten johto ei vieläkään reagoi kyberuhkien kasvuun

Suomalaisten huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberturvallisuus ei kehity samaa vauhtia kuin uhkaympäristö. Huoltovarmuuskeskuksen tuoreen Kyberkypsyys toimialoilla 2025 -selvityksen mukaan kansallinen kyberkypsyys on noussut vuodesta 2022 vain marginaalisesti, vaikka geopoliittinen tilanne, valtiollinen kybertoiminta ja toimitusketjuihin kohdistuvat hyökkäykset ovat lisääntyneet merkittävästi.

IP-lohkojen kauppa kasvattaa nyt EDA-markkinaa

Puolijohdesuunnittelun työkalumarkkina kasvaa, mutta kasvu ei tule perinteisistä EDA-työkaluista. Vuoden 2025 kolmannella neljänneksellä nopeimmin kasvanut segmentti oli puolijohde-IP, eli valmiiden IP-lohkojen lisensointi ja myynti.

Kuluttajat laittavat jättimäisiä summia mobiilisovelluksiin

Mobiilisovellusten kuluttajakulutus kasvoi vahvasti vuonna 2025, vaikka sovellusten latausmäärät laskivat edelleen, kertoo analytiikkayritys Appfigures vuoden 2025 raportti. Kuluttajien mobiilisovelluksiin käyttämä rahamäärä kasvoi noin 155,8 miljardiin Yhdysvaltain dollariin eli reiluun 138 miljardiin euroon.

Korealaistutkimus osoittaa, miksi Donut Labin akku on maailman puhutuin uusi tekniikka

Kiinteät akut ovat yksi akkutekniikan suurimmista lupauksista, mutta samalla yksi vaikeimmista kaupallistaa. Juuri julkaistu korealaistutkimus osoittaa osuvasti, miksi aihe on edelleen laboratoriovaiheessa. Samalla se selittää hienosti, miksi suomalaisen Donut Labin kiinteä akku on noussut poikkeuksellisen kovaan kansainväliseen huomioon.

SK hynix investoi hurjia summia muistien valmistukseen

Muistipula on noussut yhdeksi koko elektroniikkateollisuuden pahimmista pullonkauloista. Eteläkorealainen SK hynix vastaa tilanteeseen poikkeuksellisen suurella investoinnilla. Yhtiö ilmoitti sijoittavansa 19 biljoonaa Korean wonia, eli noin 13 miljardia dollaria, uuteen tehtaaseen. Uusi tuotantolaitos rakennetaan Cheongjuun Etelä-Koreaan, jossa SK hynixillä on jo merkittävää muistituotantoa.

Senttimetrin tarkkuudella aallokossa – liikeanturit mullistavat meritekniikan

Merenkäynti on yksi vaativimmista ympäristöistä mittaustekniikalle. Alusten ja offshore-laitteiden liike on hallittava senttimetrien tarkkuudella, jos halutaan automatisoida kuormankäsittelyä, mittauksia tai navigointia. Hollantilaisen Xsensin liikeanturit ottavat nyt tässä merkittävän harppauksen.

Terävä vaste pienessä kotelossa

OMRON Electronic Components Europe on esitellyt uudet G3VM-sarjan MOSFET-releet, jotka on suunnattu vaativiin testaus- ja mittaussovelluksiin. Uutuuksien keskeinen etu on erittäin nopea kytkentä ja pieni signaalikapasitanssi poikkeuksellisen kompaktissa kotelossa.

USA skannaa kesän jalkapallokisojen fanit tekoälyllä ja millimetriaalloilla

Yhdysvallat kiristää lentokenttien turvatarkastuksia kesän 2026 jalkapallon MM-kisojen alla. Maan liikenneturvallisuusviranomainen Transportation Security Administration (TSA) on myöntänyt useiden miljoonien dollarien sopimuksen Rohde & Schwarzille uusien kehonkuvantamisskannerien toimittamisesta kisojen isäntäkaupunkien lentokentille.

Mercedes haastaa Teslan robottiajon

Mercedes on ottanut merkittävän askeleen kohti Teslan pitkään hallitsemaa aluetta: ovelta ovelle -itseajamista. Kuljettaja vastaa edelleen siitä, että kaikki toimii, mutta auto hoitaa ajamisen koko matkan. Mercedes on tarjonnut toiminnon vuodenvaihteesta lähtien Kiinassa ja aikoo tuoda sen pian Yhdysvaltoihin, missä Tesla on pitkään ollut käytännössä ainoa vastaavaa tarjoava valmistaja.

Maanmittauslaitos haluaa uusia ratkaisuja Venäjän kasvavaan paikannushäirintään

Satelliittipaikannuksen häirintä Suomessa on lisääntynyt selvästi vuoden 2022 jälkeen, ja häiriöt painottuvat erityisesti Itä-Suomeen. Maanmittauslaitos katsoo, että Suomi tarvitsee uusia teknisiä ja tutkimuksellisia ratkaisuja suojautuakseen Venäjältä tulevaa GNSS-häirintää vastaan.

Fujitsu varoittaa kvanttiuhasta: yritysten varauduttava jo nyt

Fujitsun Activate Now -tapahtumassa Helsingissä yhtiön Suomen ja Viron varatoimitusjohtaja Ilona Ylinampa varoitti kvanttilaskennan muodostamasta tulevasta kyberuhasta. Hänen mukaansa yritysten on varauduttava ajoissa, koska salausmenetelmien murtumisen aikataulua ei tunneta.

Tekoäly vaatii sekä osaamisen että laskennan lisäämistä

Tekoälyn nopea yleistyminen siirtää yritykset kokeiluista tuotantoon, mutta kehitys vaatii sekä lisää osaamista että merkittävästi enemmän laskentakapasiteettia. Näin linjasi Microsoft Suomen toimitusjohtaja Teemu Vidgrén Fujitsu Activate Now -tapahtumassa Helsingissä.

Uusi Slack lupaa hurjia säästöjä työajassa

Slack väittää, että sen uudistettu tekoälypohjainen Slackbot voi säästää työntekijältä 5–20 tuntia työaikaa viikossa. Kyse on Salesforce-konsernin sisäisistä mittauksista, joissa Slackbotia on testattu laajasti omien työntekijöiden käytössä ennen tammikuun julkista julkaisua.

Miksi Suomi jää jälkeen sähköautoissa?

Suomessa sähköauto yleistyy, mutta se tekee sen varovasti ja viiveellä. Sama kuvio toistuu tilasto toisensa jälkeen. Suunta on oikea, mutta vauhti jää jälkeen muista Pohjoismaista. Kyse ei ole tekniikasta, eikä latausinfrastruktuurista. Ne eivät enää ole este.

2025  # mobox för wallpaper
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Millisekunnit ratkaisevat tulevaisuuden ajoneuvon ohjelmistossa

ETN - Technical articleOhjelmistopohjaiset ajoneuvot avaavat valtavan määrän uusia mahdollisuuksia. Sovelluksia ja toimintoja syntyy jatkuvasti lisää, ja niiden avulla ajokokemuksesta pyritään tekemään entistä turvallisempi, miellyttävämpi ja paremmin verkottunut. Jos ADAS ja V2X ovat muotitermejä, tarkka ajoitus on perusta.

Lue lisää...

OPINION

Miksi Suomi jää jälkeen sähköautoissa?

Suomessa sähköauto yleistyy, mutta se tekee sen varovasti ja viiveellä. Sama kuvio toistuu tilasto toisensa jälkeen. Suunta on oikea, mutta vauhti jää jälkeen muista Pohjoismaista. Kyse ei ole tekniikasta, eikä latausinfrastruktuurista. Ne eivät enää ole este.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • AWS:n eurooppalaisten asiakkaiden data pysyy nyt Euroopassa
  • Tekoäly kasvattaa puolijohdealan ensimmäistä kertaa yli biljoonaan dollariin
  • Datakeskukset keräävät lähivuosina suurimmat AI-rahat
  • Millisekunnit ratkaisevat tulevaisuuden ajoneuvon ohjelmistossa
  • Oppo Find X9 on huippupuhelin, jota ei tarvitse ladata joka ilta

NEW PRODUCTS

  • Terävä vaste pienessä kotelossa
  • Click-kortilla voidaan ohjata 15 ampeerin teollisuusmoottoreita
  • Pian kännykkäsi erottaa avaimen 11 metrin päästä
  • Lataa laitteet auringon- tai sisävalosta
  • DigiKeyn uutuus: nyt voit konfiguroida teholähteen vapaasti verkossa
 
 

Section Tapet