ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ETNdigi-superbanner
2026  # megabox

IN FOCUS

3D-piirit pakottavat suunnittelun huomioimaan lämmön, tehon ja mekaniikan

3D-IC-arkkitehtuureihin siirtyville suunnittelutiimeille suorituskyvyn ja luotettavuuden jatkuva parantaminen tuo mukanaan tuttuja mutta yhä monimutkaisempia haasteita: miten hallitaan tehonkulutusta, poistetaan lämpöä ja otetaan huomioon erilaisten fysikaalisten ilmiöiden monimutkainen vuorovaikutus pinotuissa rakenteissa?

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

Sep # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Anglia tuo STMicroelectronicsin design-in-tuen takaisin Suomeen

Tietoja
Julkaistu: 21.01.2026
Luotu: 21.01.2026
Viimeksi päivitetty: 21.01.2026
  • Devices
  • Business

Englantilainen Anglia Components laajentaa STMicroelectronicsin virallista jakelutoimintaansa Pohjoismaihin ja Baltiaan. Uusi sopimus kattaa myös Suomen ja tuo alueelle vahvemman paikallisen design-in-tuen, kenttäsovellusinsinöörit sekä laajemman teknisen ja kaupallisen palvelumallin. Haastattelussa Anglian markkinointijohtaja John Bowman avaa, miksi Suomi on keskeinen markkina-alue ja miten Anglia aikoo erottua globaaleista broadline-jakelijoista.

STMicroelectronics on yksi maailman merkittävimmistä puolijohdevalmistajista, ja sen tuotteet ovat keskeisessä roolissa suomalaisessa sulautettujen järjestelmien, teollisuuden, tietoliikenteen ja energiateknologian kehityksessä. Anglia on toiminut ST:n jakelijana Britanniassa ja Irlannissa jo lähes 30 vuotta, ja yhtiö tuo nyt saman toimintamallin myös Suomeen.

Miten arvioit Suomen puolijohdemarkkinaa ja sen houkuttelevuutta Anglialle ja STMicroelectronicsille?

Suomi muistuttaa monella tapaa Isoa-Britanniaa. Täällä on paljon startupeja, mutta myös vahvoja, kansainvälisiä toimijoita erityisesti sulautetuissa järjestelmissä, teollisuudessa ja tietoliikenteessä. Lisäksi Suomessa on merkittäviä sovellusalueita, kuten valaistus, meriteollisuus, metsäteollisuus sekä energian hiilidioksidipäästöjen vähentäminen.

Pohjoismaista Suomi on yksi monipuolisimmista markkinoista, ja se sopii erinomaisesti STMicroelectronicsin tuoteportfolioon. Erityisesti STM32-mikro-ohjainperhe on keskeinen, sillä sen ympärille rakentuvat langaton liitettävyys, etävalvonta, tehonhallinta ja MEMS-anturit. Nämä ovat juuri niitä ominaisuuksia, joita suomalaisissa sovelluksissa tarvitaan.

Meillä on jo nyt suomalaisia asiakkaita esimerkiksi valaistuksessa ja meriliikenteen ohjaus- ja turvajärjestelmissä. Anglia tuntee ST:n tuotevalikoiman erittäin hyvin ja varastoi kaikki uudet ST-tuotteet heti lanseerauksesta alkaen. Lisäksi meillä on Euroopan laajin ST-kehityskorttivalikoima ja maksuton Ezysample-näytepalvelu. Tätä samaa mallia tuomme nyt Suomeen.

Miten Anglian palvelumalli eroaa siitä, mihin suomalaiset asiakkaat ovat tottuneet globaaleilla jakelijoilla?

Monet pk-yritykset jäävät nykyisessä jakelumallissa sivuun. Jos ostovolyyminne ei ole kymmeniä tuhansia euroja, teknisen FAE:n vierailua ei ole odotettavissa. Tämä on huono asia sekä asiakkaille että puolijohdevalmistajille, koska arvokas sovellustieto katoaa.

Pohjoismaissa on nähty sama kehitys kuin muualla Euroopassa. Paikalliset jakelijat ovat kadonneet yritysostojen ja kanavien karsimisen myötä. Anglia tulee täyttämään tätä aukkoa. Rakennamme parhaillaan paikallista organisaatiota, johon kuuluu Pohjoismaiden johto ja kenttäsovellusinsinöörejä.

Verkkokauppa ei korvaa ihmistä. Suhdetta ei rakenneta alustaan. Me uskomme, että puolijohdeteollisuus on edelleen ihmislähtöinen ala. Tätä täydentää Anglia Live -verkkokauppamme, joka tarjoaa 1–2 päivän toimitukset Pohjoismaihin. Tilaukset toimitetaan tullattuna, kilpailukykyisin hinnoin ja laajasta varastosta. Lisäksi tarjoamme BOM+-työkalun, jolla kustannettu materiaaliluettelo syntyy minuuteissa.

Miten paikallinen tekninen tuki Suomessa rakennetaan ja millä aikataululla?

Rakennamme parhaillaan suoraa läsnäoloa Pohjoismaihin, ja tavoitteemme on saada paikalliset työntekijät aloittamaan vuoden toisen neljänneksen aikana. Markkinoilla on paljon kokeneita osaajia, jotka ovat jääneet ilman paikkaa globaalien jakelijoiden supistusten jälkeen.

Isossa-Britanniassa Anglialla on ST:n korkeimmalle tasolle sertifioituja FAEs-asiantuntijoita. Moni heistä on ollut talossa pitkään. Tavoitteemme on luoda Pohjoismaihin samanlainen pitkäjänteinen ja teknisesti vahva tiimi.

Miten varmistatte, että pienet ja keskisuuret suomalaiset yritykset saavat saman huomion kuin suuret asiakkaat?

Isossa-Britanniassa sanotaan, että pienistä tammenterhoista kasvaa suuria puita. Teillä on Suomessa sama ajatus: ”maasta se pienikin ponnistaa”. Pk-yritykset ovat Anglian ydinosaamista, ja suuri osa liiketoiminnastamme tulee juuri niistä.

Me emme keskity vain olemassa oleviin volyymeihin. Autamme asiakkaita koko matkalla ideasta tuotantoon ja uuden kysynnän luomiseen. Tämä pätee myös Kiinassa toimivaan organisaatioomme, joka tukee eurooppalaisia asiakkaita heidän EMS-kumppaniensa kanssa.

Mikä on Suomen rooli Anglian Pohjoismaiden strategiassa seuraavien vuosien aikana?

Suomi on keskeinen osa Pohjoismaiden strategiaamme. Näemme vahvaa kasvupotentiaalia valaistuksessa, metsäteollisuudessa, energian hiilipäätöjen leikkaamisessa, tietoliikenteessä sekä laajassa startup-kentässä.

Uskomme, että tätä markkinaa ei tällä hetkellä palvella riittävän hyvin. Anglian tavoitteena on muuttaa tilanne ja nousta Pohjoismaiden ensisijaiseksi puolijohdejakelijaksi.

MORE NEWS

Infineonin uusi mikro-ohjain varautuu kvanttiaikaan

Infineon on tuonut PSOC Control C3 -mikro-ohjainperheeseensä uuden Performance Line -sarjan, jossa nopea reaaliaikainen ohjaus yhdistyy kvanttiajan tietoturvaan. Piirit on suunnattu muun muassa tekoälypalvelimien teholähteisiin, sähköautojen lataukseen, aurinkosähköjärjestelmiin ja vaativaan moottorinohjaukseen.

Eurooppa sai oman supertietokoneiden prosessorin

Euroopan pitkään kehitetty oma supertietokoneprosessori on valmis ensimmäiseen todelliseen tehtäväänsä. SiPearl on toimittanut ensimmäiset Rhea1-prosessorit Bullille, joka alkaa integroida niitä Euroopan ensimmäiseen exascale-luokan supertietokoneeseen Jupiteriin.

Virtalähde muuttaa sähkökaapista koneen kylkeen

Omron tuo markkinoille S8NR-virtalähdesarjan, joka voidaan asentaa IP67-suojattuna suoraan koneeseen sähkökaapin ulkopuolelle. Samalla virtalähteeseen on tuotu diagnostiikkaa, jolla yksittäisten lähtöjen tilaa ja itse virtalähteen kuntoa voidaan seurata.

Tekoäly kokoaa työmaan kaaoksesta tilannekuvan

Rakennustyömaan olennainen tieto voi olla hajallaan projektipankissa, sähköpostissa, kokousmuistiossa, pikaviestiketjussa tai työnjohtajan muistivihossa. Suomalainen Adicio AI yrittää koota tästä tietomassasta yhteisen tilannekuvan ja päätellä samalla, mitä työmaalla pitäisi tehdä seuraavaksi.

VNA kutistui 470 gramman kenttämittariksi

Pico Technology on tuonut markkinoille kannettavan PicoVNA-R-vektoriverkkoanalysaattorin, joka painaa vain 470 grammaa ja toimii yhdellä USB-C-kaapelilla. 300 kilohertsistä 6 gigahertsiin ulottuva mittalaite on tarkoitettu erityisesti antennien, kaapelien ja passiivikomponenttien mittaamiseen suoraan niiden käyttöpaikalla.

Kamerasta tuli tekoälylasien ongelma

Tekoälylasien myynti kasvaa nyt hurjaa vauhtia, mutta samalla niiden ehkä näkyvimmästä ominaisuudesta on tulossa ongelma. Omdian mukaan tekoälylaseja toimitettiin vuoden ensimmäisellä puoliskolla 4,2 miljoonaa kappaletta, 127 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Yksityisyyshuoli ajaa kuitenkin valmistajia jo kehittämään laseja kokonaan ilman kameraa.

Muistipula pakottaa maksamaan turhista gigatavuista

Sulautettu laite tarvitsee neljä gigatavua flash-muistia, mutta valmistaja ei enää löydä sopivaa 4 gigatavun eMMC-piiriä. Edessä voi olla siirtyminen selvästi suurempaan ja kalliimpaan komponenttiin – ja samalla maksaminen gigatavuista, joita laite ei koskaan tarvitse. Espoolainen Tuxera tarjoaa ongelmaan ohjelmistopohjaista ratkaisua.

Sähköauton laturista tuli uusi hyökkäysreitti sähköverkkoon

Sähköauton latausasema ei ole enää pelkkä pistorasia, vaan verkkoon, pilvipalveluihin ja maksujärjestelmiin kytketty tietokone. Tata Consultancy Servicesin mukaan puutteellisesti suojattu latausinfrastruktuuri voi muodostaa hyökkäysreitin, jonka vaikutukset ulottuvat yksittäisestä latauspisteestä aina sähköverkkoon asti.

Fujitsu haki Euroopan AI-keskuksen johtoon suomalaisen

Fujitsu perustaa Eurooppaan uuden tekoäly-yksikön vauhdittamaan AI:n käyttöä omassa organisaatiossaan. Europe Office of AI -yksikön johtoon nousee suomalainen Mikko Lampinen, joka aloittaa tehtävässä lokakuun alussa.

IGBT7 vie tehotiheyden uudelle tasolle

ETN - Technical articleSeitsemännen sukupolven IGBT-teknologia nostaa tehomoduulien suorituskykyä usealla rintamalla. IGBT7 pienentää häviöitä, kasvattaa virtakapasiteettia ja kestää ylikuormituksessa jopa 175 asteen liitoslämpötilan. Yhdessä matalainduktanssisten koteloiden kanssa tämä mahdollistaa aiempaa suuremman tehotiheyden, paremman hyötysuhteen ja pienemmät järjestelmäkustannukset.

GPU-palvelimet valtasivat yli puolet palvelinmarkkinasta

Tekoälybuumi paisuttaa maailman palvelinmarkkinoita ennätystahtia. IDC:n mukaan palvelimia myytiin vuoden toisella neljänneksellä 166,3 miljardilla dollarilla, peräti 52 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. GPU-kiihdytetyt palvelimet muodostavat nyt jo yli puolet koko markkinasta.

Operaattori tuo parhaan Wi-Fin Suomeen

Suomeen laajentunut ruotsalaisoperaattori Bahnhof on päässyt testaamaan ensimmäisten joukossa tulevaa Wi-Fi 8 -tekniikkaa. Esisarjalaitteilla tehdyssä testissä Wi-Fi 8 oli haastavissa olosuhteissa keskimäärin 54 prosenttia Wi-Fi 7:ää nopeampi. Ensimmäisiä Wi-Fi 8 -reitittimiä odotetaan markkinoille ensi vuoden alussa.

Unohda datalehdet! Kerro tekoälylle, mitä haluat suunnitella

Elektroniikkasuunnittelu on saamassa uuden lähtöpisteen. NXP:n verkkosivuilla suunnittelija voi nyt kertoa tekoälylle, millaisen laitteen haluaa rakentaa. Celusin tekniikka ehdottaa sen perusteella järjestelmäarkkitehtuurin ja sopivat NXP-komponentit ja vie suunnitelman aina kytkentäkaavioon asti.

Erillisverkot valjastaa 5G-verkon droonien havaitsemiseen

Erillisverkot on testannut Helsingissä tekniikkaa, jolla luvattomia drooneja voidaan havaita, paikantaa ja seurata 5G-verkon avulla. Vuosaaren satamassa tehdyssä kokeessa droonin ei tarvitse olla yhteydessä verkkoon tai lähettää omaa radiosignaaliaan tullakseen havaituksi.

Yhdelle palvelimelle jo 12 teratavua DDR5-muistia

Micron on esitellyt uuden 512 gigatavun DDR5 RDIMM -muistimoduulin, jonka avulla kaksikantaiseen palvelimeen voidaan asentaa jopa 12 teratavua keskusmuistia. Uutuus yltää jopa 9 200 MT/s:n siirtonopeuteen.

Tämä kamera näkee 96 väriä

Belgialainen mikroelektroniikan tutkimuslaitos imec on saanut uuden 96-kaistaisen hyperspektrianturinsa kaupalliseen tuotantovaiheeseen. Suoraan CMOS-kennolle integroidut spektrisuodattimet mahdollistavat hyperspektrikuvauksen tavallisen RGB-kameran kokoisella laitteella.

Puheluun ei tarvitse enää vastata

Suomalainen ei tunnetusti mielellään puhu, eikä kohta tarvitse puhua enää puhelimessakaan. Elisa, Nokia ja Scailarc esittelivät Helsingissä uuden tekniikan, jossa puhelun syyn näkee jo ennen vastaamista ja asian voi jopa hoitaa puhumatta sanaakaan.

Pendulum mittaa tehon ja taajuuden 27 gigahertsiin

Pendulum Instruments on tuonut markkinoille PFA-127-analysaattorin, joka yhdistää mikroaaltosignaalien tehon ja taajuuden mittauksen samaan laitteeseen. Pulssitetuilla RF-signaaleilla laite mittaa rinnakkain myös pulssin leveyden ja toistovälin.

Spansion-nimi tekee paluun flash-markkinoille

Taiwanilainen Winbond ostaa Infineonin NOR Flash- ja F-RAM-liiketoiminnan 1,12 miljardilla dollarilla. Kaupan toteuduttua liiketoiminta saa nimekseen Spansion. Alalla pidempään toimineet muistavat nimen hyvin, sillä sen juuret ulottuvat AMD:n ja Fujitsun flash-muisteihin yli kahden vuosikymmenen taakse.

Lattice toi tekoälyn FPGA-suunnitteluun

Lattice Semiconductor tuo tekoälyn avuksi FPGA-piirien suunnitteluun. Uusi ilmainen Lattice Prompt -työkalu antaa suunnittelijan kuvata haluamansa toiminnon luonnollisella kielellä ja vie tehtävän aina käännökseen, simulointiin ja validointiin asti.

Sep # puffbox mobox till tme native
2026  # mobox för megabox
Sep  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

IGBT7 vie tehotiheyden uudelle tasolle

ETN - Technical articleSeitsemännen sukupolven IGBT-teknologia nostaa tehomoduulien suorituskykyä usealla rintamalla. IGBT7 pienentää häviöitä, kasvattaa virtakapasiteettia ja kestää ylikuormituksessa jopa 175 asteen liitoslämpötilan. Yhdessä matalainduktanssisten koteloiden kanssa tämä mahdollistaa aiempaa suuremman tehotiheyden, paremman hyötysuhteen ja pienemmät järjestelmäkustannukset.

Lue lisää...

OPINION

Googlen jätti-investointi: aika on kypsä uudelle ydinvoimalle

Googlen 13 miljardin euron investointi Suomeen on valtava uutinen. Vielä suurempi uutinen saattaa kuitenkin olla se, mitä investointi kertoo Suomen sähköntarpeesta. Tekoäly tarvitsee sähköä. Paljon sähköä, tasaisesti ja ympäri vuorokauden.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Infineonin uusi mikro-ohjain varautuu kvanttiaikaan
  • Eurooppa sai oman supertietokoneiden prosessorin
  • Virtalähde muuttaa sähkökaapista koneen kylkeen
  • Tekoäly kokoaa työmaan kaaoksesta tilannekuvan
  • VNA kutistui 470 gramman kenttämittariksi

NEW PRODUCTS

  • Virtalähde muuttaa sähkökaapista koneen kylkeen
  • 140 watin USB-C-laturi yltää 96 prosentin hyötysuhteeseen
  • ST vähentää komponentteja kilowattiluokan teholähteistä
  • 80 wattia irti tulitikkuaskin kokoisesta teholähteestä
  • Uusi piiri tasapainottaa litiumkennot nopeammin
 
 

Section Tapet