Ericsson esitteli reilu vuosi sitten uuden tukiasemakonseptin, jotka kutsui nimellä dot eli ”piste”. Nyt Vodafone on ensimmäisenä kaupallisena operaattorina ottanut pisteen käyttöön Radboudin yliopistossa Hollannissa.
Piste-minitukiasema painaa vain 300 grammaa ja sopii kämmenelle. Laitteella Ericsson katsoo ratkaisevansa kuuluvuusongelmat sisätiloissa. Piste on yksinkertainen 3g/LTE-antenniyksikkö, jossa on vahvistin ja tehovahvistin.
Varsinainen signaalinkäsittely tapahtuu toisaalla tukiasemassa, johon piste on yhdistetty standardilla ethernet-kaapelilla. Ericsson käyttää tässä omaa liitäntäänsä.
Ericssonin mukaan yhteen tukiasemaan voidaan liittää jopa 96 pistettä. Näiden avulla saadaan kattava peitto moneen julkiseen tilaan, vaikkapa sairaalaan tai ostokeskukseen.
Pisteen lähetysteho on sata milliwattia. Tukiaseman näkökulmasta pistejoukko näyttäytyy yhtenä soluna. Handover-siirtyminen onnistuu kuten muidenkin solujen välillä.