Yleisimmät salaustekniikat, kuten AES, asettavat melkoisia rajoituksia laitteiston suorituskyvylle. Teollisissa ratkaisuissa salaus onnistuu yli 200 megabitin sekuntinopeudella, mutta tämä edellyttää kalliita ASIC-piiriratkaisuja. AES:n voi toteuttaa myös pienemmillä resursseilla.
Cypress Semiconductorin kehittäjät esittävät artikkelissaan, miten AES-salauksen voi toteuttaa ohjelmoitavaa logiikkaa sisältävällä SoC-järjestelmäpiiri. Silloi toteutuksessa voidaan hyödyntää mikro-ohjainydintä ja sen lisäresursseja kuten universaaleja digitaalisia lohkoja (UBD, Universal Digital Blocks) ja DMA-lohkoja (Direct Memory Access) salauksen tehokkaaseen toteutukseen, joka parantaa koko järjestelmän suorituskykyä.
AES on yksi yleisimpiä symmetriseen avaimeen perustuvia lohkonsalaustekniikoita. Artikkelissa kuvataan 128-bittisen AES:n eri vaiheet sekä esitetään PsoC-piirin oheislaitereurssien hyödyntäminen salauslaskennassa. Tuloksena salaus kuluttaa ohjainpiirin resursseja peräti 34 prosenttia vähemmän.
Teksti löytyy artikkeliosuudestamme.























Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.