Freescale on esitellyt omassa teknologiafoorumissaan uuden SCM-tuotelinjan, jossa piirit on tarkoitettu toimimaan yhden piirin tietokoneina. Yhtiön mukaan i.MX6-pohjainen kaksiytiminen SCM-piiri kutistaa tietokoneen yhden kolikon kokoiselle alalle.
SCM-piiri on neljänneksen pienempi kuin aiemmat ratkaisut. Mikäli saman toiminnallisuuden toteuttaisi erillispiireinä, tilaa kuluisi 50 prosenttia enemmän.
SCM-piirin ominaisuudet ovat silti varsin kattavat. Kaksiytimisen prosessorin lisäksi piiri tukee DDR-muistin käyttöä. Tehonkulutuksen pitää kurissa virranhallintapiiri. Lisäksi mukana on flash-muistia, johon sopii firmware-ohjelmisto.
Freescalen mukaan SCM-piiri sopii esimerkiksi 3D-virtuaalilasien moottoriksi, seuraavan polven IoT-solmujen ohjaimeksi ja kaikkiin sovelluksiin, joissa tarvitaan hyvää grafiikkasuorituskykyä pienessä koossa.
Ensimmäinen SCM-piiri tulee tarjolle elokuussa Freescalen omassa verkkokaupassa ja Arrow'n kautta.