Teollisuuden puolijohdekomponenttien myynti kasvoi viime vuonna 40,7 miljardiin dollariin. Semicast Researchin mukaan Texas Instruments oli markkinajohtaja, Infineon Technologies kakkonen ja Intel nousi kolmanneksi suurimmaksi ohittaen samalla STMicroelectronicsin.
Semicast muistuttaa, että teollisuuskomponenttien markkinat ovat hyvin pirstoutuneet. Markkinajohtaja TI:n osuus on vain 8,1 prosenttia. Infienonin osuus sektorin myynnistä on 6,8 prosenttia ja Intelin 4,9 prosenttia.
Intelin nousu listan kolmoseksi perustuu siihen, että yhtiö osti viime vuonna FPGA-valmistaja Alteran. FPGA-piirejä käytetään teollisuuden laitteissa paljon.
Myös Infineon vahvisti omaa asemaansa teollisuuskomponenteissa viime vuoden tammikuussa ostamalla International Rectifierin. NXP:n Freescale-kauppa joulukuussa 2015 puolestaan nosti e vuoden lopulla teollisuuskomponenttien listalla sijalle seitsemän.
Teollisuuspuolijohdeiden markkinat ovat kaksinkertaistuneet vuodesta 2009 lähtien. Samaan aikaan puolijohteiden kokonaismarkkinat ovat kasvaneet noin 50 prosenttia.