Sähköautojen latasusasemia on vielä melko harvakseltaan maailmassa. Navigant Researchin mukaan tänä vuonna asemia on toiminnassa globaalisti 442 tuhatta. Pian puhutaan jo miljoonista asemista Tutkimuslaitos arvioi, että vuonna 2022 latausasemia on eri puolilla maailmaa 4,3 miljoonaa.
Ongelmia latausasemissa aiheuttaa se, että varsin pienillä markkinoilla on suhteellisesti paljon pelureita. Tämä aiheuttaa epäröintiä, vaikka esimerkiksi lataustekniikoita on standardoitu.
Sähköauto on valloittamassa markkinoita, mutta edelleen kovin hitaasti. Esimerkiksi USA:ssa sähköautojen myynti ylitti vuoden alkupuolella hybridiautojen myyntilukemat. Silti sähköautojakin myytiin jenkkimarkkinoilla vain 22 712 kappaletta.