Miljardööri Elon Musk osaa mediapelin. Maanantaille oli luvassa ”jättijulkistus”, jota siirrettii parilla päivällä yksityiskohtien hiomiseksi. Eilen myöhään Suomen aikaa Musk sitten paljasti, että kaikki tällä hetkellä tuotannossa olevat Teslan mallit ovat jo laitteistoltaan valmiita robottiautoja.
Käytännössä tämä tarkoittaa, että jokainen valmistuva Tesla sisältää riittävät kamera- ja anturitekniikat siihen, että auto suoriutuu autonomisesti liikenteessä. Ympäristöä tarkkailee kahdeksan kameraa, jotka näkevät 360 astetta auton ympäristöstä.
Toinen etukamera näkee 250 metriä eteenpäin, takakamera sata metriä taaksepäin ja sivukamerat 60 metrin päähän. Lisäksi tutka tutkailee eteenpäin 160 metrin päähän ja ultraäänellä havaitaan kaikki esteet auton lähellä kahdeksaan metriin asti.
Jotta kaikki kameroida ja antureiden syöttämä data pysyisi hanskassa, uusissa Tesloissa on tietokone, jonka laskentatehoa on 40 kertaa ensimmäisiä Tesloja parempi. Auto näkee laajemmalla kuin kukaan ihminen ja taajuuksilla, jotka eivät ole ihmiselle mahdollisia.
Uusi rauta mahdollistaa parannellun version Teslan kolhuja saaneesta Autopilotista. Sen jakelu alkaa päivityksinä nykyautoihin joulukuussa.





















