Jotkut näkevät, että nykyisiä yleisradiolähetyksiä voitaisiin jakaa mobiilin laajakaistan yli. Ruotsalainen Teracom on tutkinut asiaa ja tullut siihen tulokseen, ettei ajatus ole realistinen.
Ensinnäkin verkkojen kapasiteetti ei riitä. Jos nykyinen radionkuuntelu muutetaan datayhteyksiksi, se ylittää selvästi kaikkien ruotsalaisten mobiilioperaattorien dataliikenteen määrän viime vuonna.
Toinen este on hinta. Nykykustannuksilla radiolähetysten lähettäminen mobiiliverkossa maksaisi Teracomin arvion mukaan noin viisi mljardia kruunua, eli karkeasti 500 miljoonaa euroa vuodessa. Maaverkossa kustannukset ovat vain 10-20 prosenttia tästä. Tätä laskua ei kukaan ole halukas ottamaan kontolleen.
Ruotsissa mobiililaajakaista ei yllä 99,8 prosenttiin talouksista, mikä on vaatimus Ruotsin radiolla. Yli 1,2 miljoonaa ruotsalaista ei ole koskaan edes käynyt netissä ja matkapuhelimen omistajistakin alle puolet käyttää sitä netin selaamiseen.
Teracomin arviot koskevat Ruotsia, mutta tilanne vastaa aika pitkälle Suomen tilaa. Näin ollen myöskään Suomessa ei olisi järkevää siirtää radiolähetyksiä nettiin.