Google esitteli eilen koko joukon uusia laitteita, kuten Pixel 2 -älypuhelimet. Päivänvalon näki myös Googlen uusi läppäri. Pixelbook on tehokas, laadukas monitoimiläppäri, joka haastaa vakavasti Windows-kannettavat, ainakin peruskäytössä.
Raudaltaan Pixelbook on hieno. Kilon painoinen laite on vain 10,3 milliä paksu. Sisältä löytyy Core i5- tai i7-sarjan prosessori, 8 gigatavua RAM-muistia, 128-512 gigatavua SSD-tallennustilaa, ja 10 tunnin työskentelyyn riittävä akku. 12,3-tuumainen näyttö erottelee 2400 x 1600 pistettä.
Chromebookin vanhat edut ovat ennallaan. Laite käynnistyy nopeammin kuin mikään muu läppäri. Sovellukset ovat aina verkossa. Tietoturva on aina kunnossa. Android-sovelluksia voi ajaa kuten tabletilla.
Voi hyvin sanoa, että Pixelbookin myötä Chrome OS kasvoi aikuiseksi. Ainoa kysymys liittyy hintaan: onko kuluttajalla tarvetta yli tonnin hintaiselle Chrome OS -laitteelle?
Näkemättä laitetta olisi taipuvainen sanomaan, että on. Pixelbookilla voi tehdä kaiken, mitä normaali kuluttaja haluaa. Laite on kuitenkin selvästi tarkoitettu myös yrityskäyttöön. Piti Googlesta tai ei, Pixelbook on osa kehitystä, jossa Windowsin valta-asema hiljalleen murtuu.






















