British Telecom kertoo, että sen testeissä on onnistuttu siirtämään dataa olemassa olevassa optisessa verkossa 1,4 terabitin sekuntinopeudella. Nopeuteen päästiin lisäämättä kuituja yhteyteen.
Tiettävästi datanopeus on tähän asti suurin kaupallisessa käytössä olevassa linkissä saavutettu. Demoprojekti toteutettiin yhdessä laitetoimittaja Alcatel-Lucentin kanssa.
Lontoossa sijiatsevan BT Towerin ja yhtiön Suffolkissa sijaitsevan Adastral Parkin tutkimuskeskuksen välillä olevassa optisessa linkissä ohennettiin datakanavien välejä. Tällä mentelmällä linkin kapasiteettia onnistuttiin kasvattamaan 42,5 prosenttia.
Saavutettu nopeus on valtava. Sen avulla voidaan siirtää esimerkiksi 44 täysteräväpiirtoelokuvaa sekunnissa. Spektritehokkuus on 5,7 bittiä hertsiä kohti sekunnissa. Tämä lukema on optisen siirron uusi ennätys kaupallisessa verkossa.
Superkanava syntyi limittämällä yhteen seitsemän 200 gigabitin kanavaa. Kanavien väli ohennettiin tyypillisestä 50 ggahertsistä 35 gigahertsiin. Koeyhteyden fyysinen pituus on 410 kilometriä.