Androidia on joskus moitittu alustan hajanaisuudesta. Siitä, että liikkeellä on yhä aikaa hyvin monenikäisiä versioita käyttöjärjestelmästä. Vanhimmat versiot ovat käytännössä hävinneet, mutta edelleen kyse on sekalaisesta seurakunnasta.
Google tilastoi, millaisilla laitteilla sen Google Play -sovelluskauppaa käytetään. Viime viikolla Jelly Bean eli Androidin versiot 4.1-4.3 kaappasi 62 prosenttia Play-liikenteestä.
4.0-versio eli Ice Cream Sandwichin osuus sovelluskaupan yhteydenotoista oli hieman yli 15 prosenttia. Gingerbreadin (versio 2.3) osuus yhteydenotoista oli lähes 20 prosenttia.
Androidin viime lokakuun lopulla esitelty 4.4-versio eli KitKat on vielä melko harvinainen. Viime viikolla sen osuus Play-kaupan yhteyksistä oli 2,5 prosenttia.
Edelleen maailmassa aktivoidaan yli miljoonaa Android-laitetta joka päivä. Google Playsta ladataan kuukausittain yli puolitoista miljardia sovellusta.