Saksalainen SEGGER tunnetaan sulautettujen sovellusten kehitystyökaluistaan. Nyt yhtiö on esitellyt uuden piiriojelmointilaitteen, joka on kooltaan luottokorttia pienempi. Silti sillä onnistuu laajan teollisuuskoneiden kirjon ohjelmointi. Flasher Compact -laite on monipuolinen, universaali flash-muistien ohjelmointityökalu, jonka kotelo on pienempi kuin luottokortin.
Vaikka sitä voidaan käyttää erillisenä tai PC-pohjaisena, se on ensisijaisesti suunniteltu integroitumaan tuotantolaitteisiin tai automaattisiin testauslaitteisiin (ATE), joissa tilaa on rajoitetusti.
Laite saa virtaa ja sitä ohjataan USB-kaapelilla, joka voi olla jopa viisi metriä pitkä. Tämän sekä sen pienen koon ja kiinnitysreikien ansiosta asennus isäntälaitteeseen on erittäin helppoa.
SEGGER Flasher-ohjelmoijia käytetään ohjelmoimaan mikro-ohjaimien ja SoC-piirien haihtumattomat muistit sekä (Q) SPI-flashit. Kaikissa SEGGER-ohjelmointilaitteissa on asennus- ja hallintaohjelmisto Linuxille, macOS:lle ja Windowsille. Mukana ovat ohjelmisto- ja laiteohjelmistopäivitykset. Samoin sisältyy käyttö kaikkiin tällä hetkellä tuettuihin kohdelaitteisiin ja kaikkiin mahdollisiin lisälaitteisiin.
Lisälisenssejä ei vaadita. Lisätietoja Flasher Compactista löytyy täältä.
















Infineon Technologies on esitellyt radiopiirin, joka osuu hämmästyttävän lähelle sitä, mitä IoT-maailmassa on pitkään pidetty lähes saavuttamattomana tavoitteena. Uusi AIROC ACW741x yhdistää Wi-Fi 7:n, Bluetooth LE:n ja Threadin samaan siruun tavalla, joka on optimoitu nimenomaan IoT-laitteille eikä perinteisille kuluttajaverkoille.





