AMD on esitellyt ensimmäisen APU-prosessorin, eli suorittimen ja grafiikkaprosessorin yhdistävän sirun palvelimiin. Opteron X-sarjan piiri kuvaa yhtiön panostusta avoimeen koodiin, sillä demossa se pyörii Fedora-projektin linuxilla.
Red Hat Summit -tapahtumassa esitetty uusi prosessori on X-sarjan APU-piirien toisen sukupolven toteutus. Sitä on kehitetty koodinimellä Berlin.
AMD:n mukaan linuxdemo on tärkeä niiden yritysten kannalta, jotka haluaisivat palvelimissaan siirtyä X86 APU -alustalle, mutta jotka eivät halua muuttaa IT-järjestelmiensä työkaluja ja ohjelmistoja.
Berlin on uusin toteutus AMD:n HSA-arkkitehtuurissa (heterogenous system architecture), jossa suorittimen eri ytimet prosessoivat säikeitä yhtäaikaisesti ja toisistaan riippumatta. Ytimet jakavat saman muistin, mutta keskusprosessorin ei tarvitse esimerkiksi osallistua datan syöttöön grafiikkaytimille.
Berlin eroaa tietysti melkoisesti ensimmäisestä X-sarjan prosessorista eli Kaverista, joka on tarkoitettu sylimikroihin ja pöytäkoneisiin. Palvelimissa suorittimien täytyy prosessoida aivan eri tehtäviä kuin PC-koneissa, joissa erityisesti grafiikkasuorituskyky on nykyään keskeisen tärkeää.






















