FPGA-valmistaja Xilinx ilmoitti, että se on ryhtynyt toimittamaan asiakkailleen ensimmäisiä uuteen UltraScale-arkkitehtuuriin perustuvia Virtex-piirejä. VU095-sirut ovat samalla ensimmäiset 20 nanometrin prosessissa valmistettavat high end -sirut, jotka ehtivät FPGA-piirien markkinoille.
VU095-piireillä on 940 tuhatta logiikkasolua. Ohjelmoitavan logiikan lisäksi VU095-sirulla on kuusi 150 gigabitin Interlaken- ja neljä sadan gigabitin ethernet-ydintä. Taustalevyjärjestelmiin piiri tarjoaa markkinoiden ensimmmäisen ohjelmoitavan 28 gigabittiä sekunnissa siirtävän yhteyden.
Ultrascale on paljon enemmän kuin aiempaa tiheämpi viivanleveys. 3D-rakenne ja siitä kaiken suorituskyvyn irti ottaminen on vaatinut aivan uuden suunnittelumetodologian kehittämisen. Se kiteytyy uusissa Vivado-työkaluissa. joiden kehittäminen kesti Xilinxin neljä vuotta ja vaati tuhannen miestyövuoden panostuksen.
Xilinx on lisännyt samalla tulevien VU-piirien valikoimaan VU190-piirin. Siltä löytyy lähes kaksi miljoonaa logiikkasolua ja yli 130 megabittiä RAM-muistia. Uusien Virtex-piirien lippulaiva on 4,4 miljoonan ohjelmoitavan logiikkasolun VU440. Siitä Xilinx lupaa tarjolle ensi vuoden alkupuolella.
Xilinxin piirit valmistaa taiwanilainen TSMC.























Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.