Samsung on esitellyt uuden LTE-modeemisirunsa, joka toimii sekä taajuusjakoisissa että aikajakoisissa verkoissa. Uutta on se, että Samsung on integroitunut samalle piirille myös neliytimisen sovellusprosessorinsa. Kokonaisuutta yhtiö kutsuu nimellä Exynos ModAP.
Strategia muistuttaa hyvin paljon Qualcommia, joka on vallannut matkapuhelinmarkkinat omalla Snapdragon-brändillään. Nyt Samsung yrittää samaa Exynox-tuotemerkin alla.
Todennäköisesti Samsung aikoo luopua Qualcommin piirien käytöstä omissa älypuhelimissaan. Eri asia on, kuinka suuren markkinaosuuden se voi Exynosilla saavuttaa. Omien tuotteiden kautta osuus nousee kohtalaiseksi, mutta iso haaste on ottaa suunnitteluvoittoja kaikkien muiden Android-valmistajien laitteisiin.
LTE-modeemipiirien markkinoista Qualcommin hallussa on yhä peräti 95 prosenttia. Tämä dominanssi sai jo Broadcommin luopumaan kännykkäpiirien kehityksestä. Päätös heijastuu Suomeenkin, jossa entiselle Nokian modeemiyksikölle haetaan edelleen ostajaa yt-neuvottelujen puristuksessa.
Tässä tilanteessa oululaisten Broadcomin modeemisuunnittelijoiden tilanne ei vaikuta kovin lupaavalta.