ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026

IN FOCUS

Uusi standardi tuo digitaaliset avaimet jokaisen taskuun

Connectivity Standards Alliancen julkaisema Aliro 1.0 -standardi merkitsee, että uusi turvallisen ja yhteentoimivan kulunvalvonnan teollisuusstandardi on valmis tarjoamaan kätevän vaihtoehdon suljetuille, valmistajakohtaisille ratkaisuille.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Sähkö ei tule riittämään tekoälylle

Tietoja
Julkaistu: 09.10.2025
Luotu: 09.10.2025
Viimeksi päivitetty: 09.10.2025
  • Power
  • Artificial Intelligence

Puolijohdevalmistaja Nexperia nostaa esiin tekoälyn kääntöpuolen: sähkö ei välttämättä riitä kattamaan datakeskusten kasvavaa energiantarvetta. Yhtiön strategiajohtaja Dirk Wittorf esitteli Madridissa, kuinka tekoälyn ja suurten kielimallien koulutuksen vaatima laskentateho syö sähköä ennennäkemättömällä vauhdilla.

Wittorfin mukaan AI-palvelimet kuluttavat jo nelinkertaisesti enemmän sähköä kuin perinteiset pilvipalvelimet. Datakeskusten energiankulutus voi vuoteen 2030 mennessä nousta 1000 terawattituntiin vuodessa, mikä vastaa noin sadan ydinvoimalan tuotantoa. - Jos tekoälyn kasvu jatkuu nykyvauhtia, maailma tarvitsee kirjaimellisesti sata uutta ydinvoimalaa, Wittorf totesi.

Yhtälö on vaikea, kun muistetaan, että Euroopassa ei ole tällä hetkellä rakenteilla yhtään uutta ydinvoimalaa.

Jännitteet nousevat 48 voltista 1500 volttiin

Datakeskusten tehovaatimukset kasvavat nopeasti. Vielä muutama vuosi sitten palvelinrivin tehonsyöttö hoitui 12–48 voltin väylillä, mutta nyt puhutaan 800 ja pian jopa 1500 voltin tasoista. Syynä on Nvidian, Googlen ja muiden suurten toimijoiden uusien AI-kiihdyttimien massiivinen virrantarve. Yksittäinen AI-laskentaan dedikoitu räkki voi jo kuluttaa 60 kilowattia, ja Nvidian uusimmat järjestelmät yltävät 150 kilowattiin.

Tämä muutos muokkaa myös elektroniikan arkkitehtuuria. - Kun jännitteet nousevat näin korkeiksi, perinteinen piipohjainen elektroniikka ei enää riitä. Tarvitaan uusia materiaaleja, kuten piikarbidi (SiC) ja galliumnitridi (GaN), Wittorf selitti.

Nexperia on sijoittanut 200 miljoonaa euroa Hampurin tehtaaseen, jossa käynnistetään SiC- ja GaN-teknologioihin perustuvaa tuotantoa. SiC soveltuu suurille virroille ja korkeille jännitteille, kun taas GaN tarjoaa paremman hyötysuhteen ja soveltuu erityisesti tekoälypalvelimien tehomuunnoksiin.

- GaN on erinomainen ratkaisu 650 voltin alueella, mutta autojen ja datakeskusten 800 voltin tasolla SiC on välttämätön. Siksi kehitämme molempia rinnakkain, Wittorf kertoi.

Nexperia näkee tekoälyn ja sähköistymisen samoina megatrendeinä, jotka ohjaavat koko puolijohdeteollisuutta. Sähköautoissa puolijohteiden määrä on kolminkertainen verrattuna polttomoottoriautoihin.

Yhtiön strateginen tavoite on kasvaa perinteisestä erilliskomponenttien valmistajasta täyden palvelun teho- ja analogi-IC-toimittajaksi. R&D-panostukset ovat nousseet nopeasti: Nexperian aikaan NXP-konsernissa tutkimukseen käytettiin 7 % liikevaihdosta, nyt osuus on lähes 15 prosenttia.

Wittorfin viesti oli kaksijakoinen: tekoäly avaa puolijohteille valtavat markkinat, mutta samalla se nostaa kriittisen kysymyksen energiasta. - Jos AI:n laskentateho kasvaa kuten nyt, sähkö loppuu kesken. Datakeskukset yksin voivat kuluttaa enemmän energiaa kuin monet maat yhteensä. Tämän vuoksi meidän on kehitettävä entistä energiatehokkaampia piirejä – muuten tekoäly pysähtyy sähköpulan vuoksi.

Nexperia korostaa, että ratkaisu ei ole pelkkä kapasiteetin lisääminen, vaan älykkäämpi tehonhallinta. Uudet Nexperian ASFETit, eFuse-piirit, LDO-säätimet ja USB PD -ohjaimet on suunniteltu pienentämään häviöitä datakeskusten, autojen ja teollisuuden teholinjoissa.

MORE NEWS

Uusi käynnistyslevy yrittää säästää AI-datakeskuksen sähkölaskussa

AI-palvelimissa huomio kohdistuu yleensä grafiikkasuorittimiin ja massiivisiin tallennusratkaisuihin. Silicon Motionin uusi SM8008-ohjain kohdistuu kuitenkin paljon vaatimattomampaan mutta kaikkialla läsnä olevaan komponenttiin: palvelimen käynnistyslevyyn. Kun tällaisia levyjä on datakeskuksissa satojatuhansia, pienikin tehonsäästö alkaa näkyä sähkölaskussa.

Testaus muuttuu alustaksi – Mikrodustin AtoMik nyt Suomeen

Ruotsalaisen Mikrodustin AtoMik-testausalusta tulee Suomen markkinoille Nohau Solutionsin kautta. Kyse on viime vuonna lanseeratusta alustasta, joka tuo mukanaan muutoksen koko testausmalliin.

AWS 20 vuotta: pilvitallennuksesta tekoälyn perustaksi

Amazon Web Services käynnisti pilviaikakauden 14. maaliskuuta 2006 julkaisemalla Amazon S3 -tallennuspalvelun. Se ratkaisi startupien keskeisen ongelman: dataa voitiin tallentaa ja jakaa ilman omia palvelimia ja suuria alkuinvestointeja.

Yksi etuaste kaikille audiosignaaleille

Triad Semiconductor väittää ratkaisseensa yhden ammattiluokan audiolaitteiden sitkeimmistä suunnitteluongelmista. Yhtiön uusi TS5510 on analoginen etuaste (AFE) pystyy käsittelemään sekä mikrofonitasoiset että erittäin suuret linjatasoiset signaalit ilman ulkoista vaimennusta – eli ilman perinteistä tuloon lisättävää vastusverkkoa, jolla signaalia on tähän asti pienennetty ennen etuastetta.

Pelkkä tekoäly ei riitä humanoidirobottiin

Humanoidirobottien kehityksessä huomio kohdistuu usein tekoälyyn, mutta käytännössä suurin haaste on muualla: robotin kehon reaaliaikaisessa ohjauksessa ja datansiirrossa. NXP Semiconductorsin ja NVIDIAn uusi yhteistyö pyrkii ratkaisemaan juuri tätä ongelmaa.

Donut Lab demosi: moottoripyörän akku 80 prosenttiin 12 minuutissa

Donut Labin VTT-testeistä on jo tullut akkutekniikkaa seuraavien lempiajanvietettä. Tänään yhtiö ei esitellyt uusia testituloksia, vaan demosi sähkömoottoripyörän akun nopeaa latausta. Prätkän akkuna oli Donut Labin kiinteän elektrolyytin 18 kilowattitunnin akku, kertoi toimitusjohtaja Marko Lehtimäki.

Dell vie x86-palvelimen mobiiliverkon tukiasemaan

Dell Technologies on esitellyt uuden PowerEdge XR9700 -palvelimen, joka on suunniteltu erityisesti mobiiliverkon tukiasemien yhteyteen. Kyseessä on säänkestävä ja nestejäähdytteinen x86-palvelin, jonka avulla operaattorit voivat tuoda kantataajuuslaskentaa ja tekoälysovelluksia suoraan verkon reunalle.

Elektroniikkamarkkina kääntyy – nyt kasvu syntyy suunnittelupöydällä

Farnell Globalin presidentin Rebeca Obregonin mukaan elektroniikkateollisuuden seuraava kasvuvaihe rakentuu aktiivisemman tuotekehityksen, tekoälyn käyttöönoton ja aiempaa kestävämpien laitearkkitehtuurien varaan.

IQM: Kvanttipaniikkiin ei ole syytä

- Ajatus siitä, että kvanttitietokone murtaisi yhtäkkiä kaiken salauksen, on liioiteltu. Uhka on olemassa, mutta vielä pitkälti teoreettinen, sanoo IQM:n Chief Global Affairs Officer Juha Vartiainen tuoreen ETNdigi-lehden haastattelussa.

Osallistu ETNdigi-kisaan ja voita Huawein uusi huippuälykello

ETN.fi:n digitaalinen aikakauslehti ETNdigi 1/2026 on julkaistu. Samalla lukijoille avataan kilpailu, jossa palkintona on Huawei Watch GT Runner 2 -urheilukello.

Deepfake voi jo tyhjentää yrityksen pankkitilin

Generatiivinen tekoäly on muuttanut tietojenkalastelun luonteen. Check Point Researchin mukaan hyökkäykset eivät enää rajoitu sähköposteihin, vaan voivat tapahtua reaaliaikaisina videopuheluina, joissa huijari esiintyy deepfake-teknologian avulla yrityksen johtajana. Joissakin tapauksissa tällaiset huijaukset ovat johtaneet kymmenien miljoonien dollarien tilisiirtoihin.

Uusi ETNdigi julkaistu – aiheita IQM:stä GaN-datakeskuksiin

ETN:n digitaalinen aikakauslehti ETNdigi 1/2026 on julkaistu. Uusi numero kokoaa yhteen elektroniikka-alan keskeisiä teknologiateemoja kvanttilaskennasta ja tekoälystä energiatehokkaaseen tehoelektroniikkaan, IoT-järjestelmiin ja ajoneuvojen latausinfrastruktuuriin.

 

Numeron uutisosuudessa tarkastellaan suomalaisen IQM:n kvanttitietokonekehitystä. Espoossa toimiva yritys rakentaa suprajohtaviin kubitteihin perustuvia kvanttikoneita ja kasvattaa samalla tuotantokapasiteettiaan. Yhtiön tavoitteena on toimittaa lähivuosina yhä suurempia kvanttijärjestelmiä, mukaan lukien 150 kubitin järjestelmä tutkimuskäyttöön ja myöhemmin vielä merkittävästi suurempia kokonaisuuksia.

Uusi standardi tekee UWB:stä pitkän kantaman anturiverkon

Ultra-wideband-tekniikka on tunnettu erittäin tarkasta paikannuksesta lyhyillä etäisyyksillä. Kehitteillä oleva IEEE 802.15.4ab -standardi voi kuitenkin muuttaa teknologian roolin merkittävästi: tavoitteena on tehdä UWB:stä selvästi pidemmän kantaman paikannus- ja anturiverkko.

Nokia myöntää suoraan: mobiiliverkkomarkkina ei enää kasva

Nokian toimitusjohtaja Justin Hotard arvioi yhtiön Yhdysvaltain arvopaperimarkkinavalvoja SEC:lle toimittamassa Form 20-F 2025 -vuosiraportissa, että mobiiliverkkomarkkina ei ole lähivuosina varsinainen kasvuala. Hänen mukaansa markkinan odotetaan pysyvän lähinnä vakaana samalla kun Nokia keskittyy parantamaan liiketoiminnan kannattavuutta.

Mini-PC tarvitsee jo kolme jäähdytysputkea ja kaksi tuuletinta

Pienikokoiset mini-PC:t ovat muuttuneet viime vuosina yksinkertaisista toimistokoneista tehokkaiksi edge-laskennan alustoiksi. ASUSin uusi NUC 16 Pro näyttää, että kehitys tuo mukanaan myös uuden haasteen: lämmön.

Embedded World keräsi ennätysyleisön – tekoäly siirtyy vauhdilla verkon reunalle

Nürnbergissä järjestetty Embedded World 2026 vahvisti asemansa sulautettujen järjestelmien tärkeimpänä kansainvälisenä tapahtumana. Messuille saapui noin 36 000 kävijää lähes 90 maasta, mikä on yli 13 prosenttia enemmän kuin viime vuonna.

80 TOPSin tekoälylaskenta sulautettuihin Ryzen-prosessoreihin

AMD on laajentanut sulautettuihin järjestelmiin tarkoitettua Ryzen AI Embedded P100 -prosessorisarjaansa uusilla malleilla, jotka tuovat selvästi lisää paikallista tekoälylaskentaa teollisiin edge-järjestelmiin. Uusien piirien tekoälysuorituskyky yltää parhaimmillaan 80 TOPSiin, mikä mahdollistaa raskaampien AI-mallien ajamisen suoraan laitteessa ilman pilvipalvelua.

TI tuo tekoälyn alle dollarin mikro-ohjaimeen

Texas Instruments tuo tekoälykiihdytyksen myös kaikkein pienimpiin sulautettuihin järjestelmiin. Yhtiö esitteli Embedded World -messuilla kaksi uutta mikro-ohjainperhettä, joissa on integroitu TinyEngine-niminen neuroverkkokiihdytin (NPU).

ICEYEstä tuli rahantekokone

Suomalainen satelliittiyhtiö ICEYE kasvoi vuonna 2025 jo selvästi kannattavaksi liiketoiminnaksi. Yhtiö kertoo liikevaihtonsa ylittäneen 250 miljoonaa euroa, kun taas käyttökatteeksi eli EBITDAksi nousi yli 100 miljoonaa euroa. Samalla ICEYE keräsi operatiivista kassavirtaa yli 130 miljoonaa euroa, ja kassassa oli vuoden lopussa yli 350 miljoonaa euroa.

IQM toimitti Aalto-yliopistolle 20 kubitin kvanttitietokoneen

Suomalainen kvanttitietokonevalmistaja IQM Quantum Computers on toimittanut Aalto Universitylle uuden 20 kubitin kvanttitietokoneen. Aalto Q20 -nimellä kulkeva järjestelmä on nyt käytössä yliopistossa tutkimusta ja opetusta varten.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
11 …  # puffbox mobox till tme native
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Lääkintälaitteet siirtyvät verkkoon, hoito potilaan kotiin

ETN - Technical articleLääkintälaitteiden internet (IoMT) yhdistää diagnostiikan, puettavat anturit ja sairaalalaitteet pilvipohjaisiin järjestelmiin. Etävalvonta, reaaliaikainen data ja koneoppiminen lupaavat parempaa hoidon laatua ja kustannussäästöjä, mutta samalla ratkaistavaksi jäävät yhteentoimivuus, sääntely ja tietoturva.

Lue lisää...

OPINION

Elektroniikkamarkkina kääntyy – nyt kasvu syntyy suunnittelupöydällä

Farnell Globalin presidentin Rebeca Obregonin mukaan elektroniikkateollisuuden seuraava kasvuvaihe rakentuu aktiivisemman tuotekehityksen, tekoälyn käyttöönoton ja aiempaa kestävämpien laitearkkitehtuurien varaan.

Lue lisää...

LATEST NEWS

  • Uusi käynnistyslevy yrittää säästää AI-datakeskuksen sähkölaskussa
  • Testaus muuttuu alustaksi – Mikrodustin AtoMik nyt Suomeen
  • AWS 20 vuotta: pilvitallennuksesta tekoälyn perustaksi
  • Yksi etuaste kaikille audiosignaaleille
  • Pelkkä tekoäly ei riitä humanoidirobottiin

NEW PRODUCTS

  • RECOM laajentaa moduuleista erillismuuntimiin
  • Suosittu vähävirtainen IoT-yhteys helposti lisäkortilla
  • Tämä ajuri auttaa pitämään auton hengissä pakkasaamuna
  • 40 TOPSia verkon reunalle
  • Erittäin tarkka anturi virranmittaukseen
 
 

Section Tapet