Apple toi viime viikolla käyttäjilleen ladattavaksi uuden iOS-käyttöjärjestelmän. Alustan kasiversio tuo mukanaan suuren joukon uusia ominaisuuksia, mutta myös tietoturvapaikkauksia. Ruotsalaisen Sophos-tietoturvatalon mukaan osa haavoittuvuuksista oli kriittisiä.
Sophosin mukaan iOS8 tuo iPhone- ja iPad-käyttäjien koneisiin satoja uusia ominaisuuksia. Uusi alusta paikkaa yli 40 vanhan iOS:n haavoittuvuutta. Näistä kahdeksan oli murtautujien kannalta todellisia herkkupaloja.
Sophos kertoi löydöksistään minuutin mittaisessa videossa. Videolle se kokosi 10 krakkereiden rakastamaa tietoturva-aukkoa.
Sophos kertoo myös Androidin tietoturvaongelmista. Sophosin mukaan Androidissa on suuri tietoturvariski, jonka nimi on Android-selain. Sen kautta on mahdollista jopa lukea käyttäjän henkilökohtaisia tietoja. Yhtiö suosittaakin turvallisempien selainten, kuten Chromen, Doplhinin, Operan tai Firefoxin käyttämistä.
Sophosin video löytyy yhtiön nakedsecurity-verkkosivuilta.
Tekstiä korjattu jälkikäteen. Video näyttää kahdeksan kriittistä iOS-aukkoa, jotka Apple paikkasi uuden iOS8-päivityksen myötä.