Markkinoilla on paljon todella pienia GPS-vastaanottimia. Israelilainen OriginGPS on kuitenkin onnistunut kehittämään maailman pienimmän paikannusmoduulin, johon on integrotu myös antenni. Nanohornet-piirisarja on kooltaan vain neliösentin kokoinen.
OriginGPS:n toimitusjohtaja Gal Jacobin mukaan Nanohornetin koko tarkoittaa sitä, että paikannus voidaan asentaa myös päällepuettavaan elektroniikkaan. - Uusi piirisarja on 35 prosenttia matalampi kuin aiempi Microhornet, hän kehuu.
Nanohornet on kooltaan 10 x 10 milliä ja 3,8 milliä paksu. Vastaanoton herkkyys on -163 dBm, mikä edustaa alan kärkitasoa. Vaikeissa olosuhteissa signaali pysyy tarkkana yhtiön kehittämän NFZ-tekniikan (Noise Free One) avulla.
Yhtiön mukaan Nanohornet pysyy kärryillä sijainnistaan käytännössä lepotilassa, kuluttaen vain mikrowatteja tehoa. Itse paikannuspiirin ydin on SiRFstar IV ja se tulee englantilaiselta CSR:ltä.