Salasanat ja PIN-koodit ovat alkeellinen tapa varmistaa käyttäjän henkilöllisyys. Siksi onkin lohduttavaa, että Juniper Research ennustaa erilaisten biometristen sovellusten lataamisen mobiililaitteisiin kasvavan hurjaa vauhtia lähivuosina.
Tutkimuslaitos arvioi, että tänä vuonna esimerkiksi sormenjälkitunnistusta hyödyntäviä sovelluksia ladataan vasta kuusi miljoonaa. Vuonna 2018 määrä nousee jo 770 miljoonaan, eli niiden yleistyminen tapahtuu nopeasti.
Iso osa kasvua tulee sormenjälkiskannereista, jotka Juniperin mukaan löytävät tiensä nopeasti myös keskihintaluokan laitteisiin. Taiwanilaiset anturien valmistajat ovat jo raportoineet siitä, miten piireissä on alkamassa kova hintakilpailu.
Juniper katsoo, että biometrinen tunnistus tulee olemaan tärkeässä roolissa esimerkiksi siinä, kun käyttäjät yrittävät estää sosiaalisen median tilejänsä hakkeroinnilta. Esimerkiksi Facebook voisi tarjota lisäturvaa käyttäjilleen yhdistämällä kasvojen tunnistuksen sivuilleen.
Tutkimuslaitos uskoo myös, että esimerkiksi Applen nyt tukema NFC-maksaminen tulee helpottumaan jatkossa biometrisen tunnistamisen avulla.