FPGA-piireistään tunnettu Lattice Semiconductor yllätti monet ilmoittamalla ostavansa Silicon Imagen 600 miljoonalla dollarilla. Kauppa kaksinkertaistaa yhtiön koon, sillä Latticen arvoksi on arvioitu noin 800 miljoonaa dollaria.
Silicon Image tunnetaan esimerkiksi HDMI- ja DVI-liitäntäpiireistä. Yhtiön valikoimiin kuuluu myös WirelessHD- ja MHL-piirejä ja IP-oikeuksia. Asiakkaisiin kuuluu isoja PC- ja televisiovalmistajia, kuten Dell, LG, Samsung, Sharp ja Sony.
Lattice ei kisaa suurten FPGA-yritysten kanssa esimerkiksi tietoliikennelaitteissa. Sen sijaan yhtiö on keskittynyt asiakaskohtaisiin, räätälöityihin piireihin, joissa on myös analogiaosia.
Multimedian siirto eri liitäntästandardien läpi on alue, jolla räätälöidyt, edulliset ohjelmoitavat piirit voi olla hyvinkin toimiva ratkaisu. Samalla kauppa laajentaa Latticen oman FPGA-tekniikan sovellusaluetta merkittävästi.