Apple on aina ollut ahkera peluri yrityskaupoissa. Usein ostot pidetään kuitenkin salassa ja ne putkahtavat julkisuuteen vasta joskus aikojen kuluttua. Niin kävi nytkin malmölaisen Algotrimin kanssa.
Apple osti pienen ohjelmistotalon jo keväällä. Uutinen livahti julkisuuteen vasta nyt erään uutiskirjeen kautta. Selvisi, että Algotrimin perustaja on asunut Applen päämajan lähellä Cupertinossa jo jonkin aikaa.
Miksi malmölaisyritys sitten kiinnosti Applea? Algotrim on kehittänyt edistyneitä kuvan ja videon pakkausmenetelmiä. Menetelmiä, joissa dataa ei katoa, mutta jotka silti siirtävät raskasta videota nopeammin mobiiliverkon yli.
Ruotsalaisyrityksen kehittämää tekniikkaa käyttävät useat johtavat matkapuhelinvalmistajat. Androidin seuraaviin versioihin Algotrimin algoritmit tulevat jo kuulumaan osana pakettia.
Yhtiön päätuote on Code Compression -kirjasto, joka käytännössä on häviötön kuvadatan koodekki.