Applen kannettavien tietokoneiden älypuhelimien ja tablettien menestys johtaa ensi vuonna siihen, että yhtiö ostaa peräti 25 prosenttia maailman mobiili-DRAM-piirien tuotannosta. Tänä vuonna osuus on 16,5 prosenttia.
Apple on DRAMExchange-tutkimuslaitoksen mukaan ollut flash-muistin suurin ostaja jo vuodesta 2011 lähtien. Applen volyymit ovat osaltaan vaikuttaneet siihen, että NAND-piirien hinnat ovat tulleet alas ja esimerkiksi SSD-kiintolevy löytyy yhä useammasta läppäristä.
Tällä hetkellä moni odottaa iPadin seuraavaa versiota eli uuden polven iPad Airia, jossa tiettävästi on kaksi gigatavua DRAM-muistia. Seuraavassa MacBook Pro -kannettavassa käytetään LPDDR3-muistia ensimmäistä kertaa, DRAMExchange raportoi.