Saksalaiset satelliittilinkkien tutkijat ovat onnistuneet kirjaamaan uuden ennätyksen langattomassa tiedonsiirrossa. E-kaistalla tutkijat onnistuivat siirtämään dataa kuuden gigabitin sekuntivauhdilla peräti 37 kilometrin päähän. Tämä on kertaluokkia nopeampaa kuin muut tarjolla olevat langattomat tekniikat.
Kyse on ACCESS-tutkimusprojektista (Advanced E-Band Satellite Link Studies). Demossa lähetin asennettiin Kölniin 45-kerroksisen kerrostalon ylimpään kerrokseen ja vastaanotin oli Wachtbergin lähellä sijiatsevan tutkamaston päässä.
Linkissä käytettiin satelliitti- ja maayhteyksiin varattua 71-76 gigahertsin taajuusaluetta. Näissä taajuuksissa ongelma on signaalin vaimeneminen pitkillä etäisyyksillä, mikä edellyttää voimakasta lähestystehoa ja hyvin edistyneitä tehovahvistimia vastaanottavassa päässä. Lähettimessä signaalin voimakkuudeksi oli vahvistettu 1 watti galliumnitridi-piireillä.
Kuusi gigabittiä tarkoittaa, että yksi DVD-levy voidaan siirtää 10 sekunnissa. Vastaanottimessa hyödynnettiin indiumgallium-piirejä, joissa elektronien liikkuvuus on erittäin hyvä. Tämän ansiosta vahvistinpiirien kohina jää hyvin alhaiseksi.
Demo osoittaa, että satelliitista voidaan tuottaa 24 megabitin datalinkki 250 tilaajalle. Maayhteyksissä e-kaistan linkit voivat toimia edullisena kuituyhteyksien korvaajina.


ETN:n digitaalinen aikakauslehti ETNdigi 1/2026 on julkaistu. Uusi numero kokoaa yhteen elektroniikka-alan keskeisiä teknologiateemoja kvanttilaskennasta ja tekoälystä energiatehokkaaseen tehoelektroniikkaan, IoT-järjestelmiin ja ajoneuvojen latausinfrastruktuuriin.
Nokian toimitusjohtaja Justin Hotard arvioi yhtiön Yhdysvaltain arvopaperimarkkinavalvoja SEC:lle toimittamassa Form 20-F 2025 -vuosiraportissa, että mobiiliverkkomarkkina ei ole lähivuosina varsinainen kasvuala. Hänen mukaansa markkinan odotetaan pysyvän lähinnä vakaana samalla kun Nokia keskittyy parantamaan liiketoiminnan kannattavuutta.

















