Monien aiempien ennusteiden mukaan nand-tyyppisten flash-piirien markkinat kasvaisivat nyt kohisten ihmisten vaihtaessa perusluurinsa älypuhelimeen ja vanhan läppärinsä tablettiin. Näin ei kuitenkaan ole käynyt. Nand-piirien markkinoiden kasvu näyttää hidastuvan.
Tutkimuslaitos iSuppli ennusti vuosi sitten, että nand-flasheja myytäisiin tänä vuonna 16 prosenttia viimevuotista enemmän. Nyt näyttää siltä, että vuoden kasvu jää noin viiteen prosenttiin.
Tutkimuslaitos löytää kehitykselle useita syitä. Älypuhelinvalmistajien uusiin lippulaivamalleihin ei ole lisätty flash-muistia entiseen tapaan. Kun kuluttajat haluavat halvempia älypuhelimia, niissä joudutaan säästämään suhteellisesti kalliista muistista.
Kehittyvät nettipalvelut syövät myös laitteiiin istutetun flash-muistin tarvetta. Kun videon voi ladata suoraan netistä, ei ole tarvetta tallentaa sitä omaan puhelimeen.
Tableteissa puolestaan painopisteen siirtyminen halvempiin malleihin edellyttää halvempien komponenttien käyttöä. Pelikonsoleissa, joissa nand-muisteja on tarvittu paljon, kysyntä ei enää ole entisellä tasolla.