Langaton lataaminen löi monen mielestä lopullisesti läpi viime vuonna, kun Applekin toi tekniikan omiin iPhone-puhelimiinsa. Ensi vuonna markkinoille tuodaan jo miljardi laitetta, joilla langaton lataaminen onnistuu, arvioi tutkimuslaitos IHS.
IHS:n mukaan langattomasti lataavia laitteita myytiin viime vuonna 500 miljoonaa. Määrä on 40 prosenttia suurempi kuin edellisvuonna. Matkapuhelimet olivat suurin yksittäinen tuoteryhmä, jonka kasvu alkoi oikeastaan Samsungin Galaxy S8:n markkinoilletulosta huhtikuussa 2017.
Langattomasti voidaan toki ladata paljon muitakin laitteita kuin vain älypuhelimista. Puettavista laitteista Applen Watch-älykello on IHS:n mukaan myydyin puettava langattomasti ladattava laite. Kodin laitteista sähköhammasharja on selvästi suosituin ja niitä myydäänkin yli sata miljoonaa vuoteen 2026 mennessä, IHS arvioi.
IHS:n mukaan langattoman lataamisen yleistymistä hidasti pitkään usean kilpailevan standardin taisto. Vuoden 2017 alkupuolella Qi-standardi valtasi markkinat ja sen aseman uskotaan nyt edelleen vahvistuvan.






















