Kulutuselektroniikan CES-jättimessut alkavat huomenna Las Vegasissa. Jo vuosi sitten LG esitteli television, joka rullautui kotelon sisään. Nyt Samsung aikoo kehittää jotain samanlaista. Yhtiö on LetsGoDigitalin mukaan patentoinut tekniikan, jossa ruutu saadaan kerättyä kasaan vähän antiikkisen papurysrullan tapaan.
LG:n vuosi sitten esittelemä rullattava televisio oli toki vasta demo, mutta jo silloin innovaatio näytti useita hienoja mahdollisuuksia. Jos katselee elokuvaa, ruudun saa laskettua hieman alemmaksi 16:9-kokoon. Ja kapeaksi kaistaksi rullattuna sitä voi käyttää vaikkapa tyylikkäänä mediasoittimena, kuten kuvassa.
LetsGoDigitalin mukaan Samsungille myönnettiin joulupäivänä jenkkipatentti ratkaisulle, jossa taipuva OLEN-paneeli rullataan yhteen ohuen kiinteän jalan varaan. Ratkaisu muistuttaa hieman vaakasuuntaista rullaverhoa.
On tietysti vaikea ennustaa, miten nämä erilaiset uudet konseptit lopulta juurtuvat käyttöön, mutta selvästi televisio laitteena on muuttumassa. Samsungin patentista voi lukea lisää LetsGoDigitalin sivuilta.