ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
ECF26 infobanner

IN FOCUS

AI-agentit tuovat älykkään automaation piirien ja piirilevyjen suunnitteluun

Puolijohde- ja piirilevysuunnittelun seuraavaa vaihetta määrittävät kaksi rinnakkaista tavoitetta. Ensinnäkin halutaan kasvattaa suunnittelutyökalujen suorituskykyä. Lisäksi on tärkeää parantaa suunnittelijoiden tuottavuutta.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

ETN

TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Kondensaattorit Panasonicin USB-PD-laitteisiin

Tietoja
Julkaistu: 01.03.2025
Luotu: 01.03.2025
Viimeksi päivitetty: 23.04.2025
  • Advertorial

Panasonic on monien innovatiivisten elektronisten komponenttien toimittaja. Yksi tärkeimmistä tuotevalikoimista tässä kategoriassa ovat kondensaattorit, jotka on suunniteltu DC-laitteiden virtapiirien rakentamiseen – näihin kuuluvat komponentit, jotka täyttävät uusimman USB-PD-standardin vaatimukset.

USB-PD-standardin uusimmat vaatimukset, eli USB Power Delivery, versiossa 3.1 määrittelevät korotetut virtaparametrit, jotka voidaan toimittaa USB C -liittimillä varustetulla kaapeloinnilla (de facto kansainvälinen standardi laitteille, jotka vaativat tasavirtaa). Tämä liittyy tarpeeseen rakentaa tehokkaita ja samalla kompakteja verkkovirtalähteitä. Jotta niiden rakentaminen olisi mahdollista ja jotta varmistettaisiin lopputuotteiden pitkä käyttöikä, Panasonic toimittaa joukon innovatiivisia kondensaattoreita, jotka erottuvat pienillä mitoillaan, kestävyydellään ja laajalla ominaisuusvalikoimallaan. Alla esittelemme tämän tarjonnan, joka on saatavilla suoraan TME:n varastoista.

USB-PD 3.1 -standardi

Vuosien ajan kuluttajat ja valmistajat ovat kamppailleet kansainvälisten DC-virtastandardien puutteen kanssa. Vaikka paristo- ja akkulähteet on standardoitu, verkkolatureiden ja -virtalähteiden käyttö on osoittautunut hankalaksi. Yleensä jokainen laite vaati erillisen AC/DC-muuntimen, jolla oli kyseiselle laitteelle sopivat parametrit ja liitinmuoto: ei vain oikea koko ja muoto, vaan myös polariteetti. Vasta 2000-luvun alussa, USB:n kasvavan suosion myötä, tilanne alkoi vakiintua. Syntyi kuitenkin toinen ongelma, nimittäin vanhojen USB-standardien sähköisten ominaisuuksien rajoitukset. Onneksi viime vuosina kansainvälisten järjestöjen, valmistajien ja lainsäätäjien ponnistelujen ansiosta on kehitetty ja otettu käyttöön Power Delivery-teknologia, joka mahdollistaa laajan USB C-liittimien käytön sovelluksissa, joissa vaaditaan jännitteitä ja virtoja, jotka ylittävät huomattavasti pienissä elektronisissa laitteissa esiintyvät arvot.

USB-PD:n täydellinen nimi on Universal Serial Bus Power Delivery. Vaikka tämä standardi on peräisin tiedonsiirtoon tarkoitetusta liitännästä, nykyään tämä toiminnallisuus on valinnainen. Kuitenkin oletetaan, että virtalähteen ja vastaanottimen välillä on erillinen viestintäväylä. Sen tarkoituksena on jännitteiden neuvottelu. Aluksi laturi/muunnin toimittaa vakiona 5V, mutta tämä arvo voidaan nostaa, jos liitetty laite lähettää asianmukaisen viestin. Tämän ansiosta USB-PD mahdollistaa jännitteiden 5V, 9V, 15V, 20V, 28V, 36V tai 48V toimittamisen, ja siten suuremman tehon käyttämällä kaapeleita, jotka tukevat virtoja jopa 5A (jopa 240W).

Tällainen toiminnallisuus mahdollistaa laitteiden nopeamman lataamisen, ja standardin USB C -liittimen avulla voidaan syöttää virtaa erilaisille laitteille, ei vain älypuhelimille, vaan myös kannettaville tietokoneille, telakoille ja tulevaisuudessa myös pienille kodinkoneille (esim. hiustenkuivaajille), sähkötyökaluille, juotoskolveille jne. Nämä mahdollisuudet avautuivat USB-PD 3.1 -standardin käyttöönoton myötä, joka yhdessä USB C -muodon kanssa tuli voimassa olevaksi normiksi Euroopan unionin maissa vuoden 2024 loppuun mennessä.

Lisääntynyt virran voimakkuus ja korotetut jännitteet Power Delivery -teknologiaa tukevien virtalähteiden piireissä vaativat laajojen parametrien komponenttien käyttöä. Tämä koskee erityisesti suodatus-, suojaus- ja ohituskondensaattoreita. Tässä Panasonicin tarjoamat ratkaisut tulevat avuksi: komponentit, jotka innovatiivisen rakenteensa ansiosta erottuvat paitsi erinomaisilla ominaisuuksillaan ja kestävyydellään, myös kompakteilla mitoillaan. Alla esittelemme näiden tuotteiden tärkeimmät ryhmät. Kaikkia näitä valmistaja suosittelee käytettäväksi USB-PD-piireissä.

Panasonicin kondensaattorit USB-PD-piireille

Kun käsitellään Panasonicin laajaa kondensaattorivalikoimaa, on ensisijaisesti korostettava, että alla oleva jako perustuu niiden valmistusteknologiaan. Toimittajan portfoliosta nämä tuotteet jakautuvat useisiin tarkasti erikoistuneisiin sarjoihin, joilla on tietyt ominaisuudet. Etsittäessä ratkaisua tiettyyn projektiin, on parasta käyttää katalogiamme, jossa kaikki komponentit on yksityiskohtaisesti parametrisoitu, mikä mahdollistaa löytää tuotteet, jotka tarkasti vastaavat piirin vaatimuksia.

OS-CON-tuoteperhe

OS-CON-tuoteperheeseen kuuluvat alumiini-polymeerikondensaattorit. Ne erottuvat matalalla sarjaresistanssilla, eli ns. Low ESR, sekä suurella rippelivirran kestävyydellä. Niiden kiistaton etu on myös pitkä käyttöikä (jopa 20000h) sekä korkeat lämpöparametrit, kuten mahdollisuus vakaaseen toimintaan lämpötiloissa -55°C:sta 125°C:een. Tämän tyyppiset komponentit ovat saatavilla koteloissa, jotka on tarkoitettu SMD- ja THT-asennukseen (pinta- ja läpivientiasennus). TME:n katalogista niitä voi hankkia kapasiteeteilla 3,3µF:sta 2,7mF:iin, jännitteille jopa 100V DC, ja siten yli kaksinkertaisella turvamarginaalilla USB-PD 3.1 -vaatimuksiin nähden. Yksityiskohtaiset tiedot teknologiasta, sen eduista ja sovelluksista virtalähteissä (esimerkkinä LED-ohjaimet) esitetään alla olevassa videomateriaalissa.

Hybriditekniikka

Hybridikondensaattorit polymeerielektrolyytillä yhdistävät polymeerikondensaattorien ja elektrolyyttikondensaattorien edut, tarjoten parempia teknisiä ominaisuuksia. OS-CON:iin verrattuna ne erottuvat matalalla vuotovirralla sekä erittäin korkealla värinänkestävyydellä. Tämä viimeinen ominaisuus tekee, että monet mallit täyttävät AEC-Q200 -standardin vaatimukset, mikä tarkoittaa, että komponentteja voidaan käyttää automaattisovelluksissa. USB-PD:n yhteydessä tällä on lisämerkitys, sillä kuluttajat odottavat yhä useammin tehokasta, nopeaa mobiililaitteiden latausta ajoneuvossa matkustamisen aikana, joskus lyhyissä ajanjaksoissa (esim. työmatkan aikana). Useimmat hybridikomponentit on valmistettu pinta-asennukseen (SMD). Ne erottuvat pidemmällä käyttöiällä verrattuna perinteisiin "elektrolyytteihin" (jopa 10000h), mutta samoin kuin ne, ne voivat käsitellä suuria virtoja (9A tietyissä malleissa). Tämä mahdollistaa niiden käytön muuntimen piirin eri kohdissa, jännitteen stabilointiin, häiriöiden vaimentamiseen jne.

Kompaktit POSCAP-kondensaattorit

Matala profiilinen SMD-kondensaattori, jonka kapasiteetti on 220µF ja korkeus vain 1,8mm.

Yllä kuvatut ratkaisut tarjosivat korkeita parametreja, mutta eivät olleet soveltuvia käytettäväksi kaikkein kompakteimmissa piireissä – erityisesti sellaisissa, joissa komponenttien korkeus on kriittinen. Tällaisiin sovelluksiin Panasonic tarjoaa POSCAP-kondensaattoreita, jotka on valmistettu tantaali-polymeeritekniikalla. Tämä mahdollistaa matalan ESR:n saavuttamisen ja komponenttien käytön korkeataajuuspiireissä. Tämän ansiosta ne soveltuvat mm. kytkentämuuntimiin ja ohituskondensaattoreiksi ja suojaamaan integroituja piirejä, jotka kommunikoivat vastaanottimen kanssa ja ohjaavat laturin/virtalähteen toimintaa. Tässä segmentissä Panasonic toimittaa ainoastaan SMD-komponentteja, joiden kapasiteetit vaihtelevat 6,8µF:sta 1,5mF:iin, ja jotka tukevat maksimijännitteitä 2V:sta 35V DC:hen.

SP-Cap-kondensaattorit SMD-muodossa

SP-Cap-sarjan kondensaattori.

SP-Cap-kondensaattoreissa käytetään alumiinia ja kiinteää elektrolyyttiä polymeerimuodossa. Tämän ryhmän komponentit erottuvat paitsi kompakteilla mitoillaan, myös merkittävillä kapasiteeteillaan (jopa 820µF) ja korkean virran sietokyvyllään (jopa 10,2A). Ne on valmistettu jännitteille 2V:sta 6,3V DC:hen, ja siten USB-PD-sovelluksissa ne ovat erityisen hyödyllisiä 5V:n standardivirtalähteissä, jotka palvelevat mobiililaitteiden nopeaa latausta. Osa tarjotuista tuotteista on lisäksi luokiteltu matalan ESR:n omaaviksi ja niiden impedanssi on 3mΩ.

 

 

 

Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.:n laatima teksti.

 

 

MORE NEWS

Promptit ovat uusi tietoturvariski

Työntekijöiden tekoälyn käyttö on synnyttänyt yritysverkkoihin uudenlaisen tietoturvahaasteen. Verkossa liikkuu yhä enemmän AI-prompteja, autonomisten agenttien kutsuja ja MCP-yhteyksiä, jotka voivat sisältää lähdekoodia, liiketoimintatietoa tai muuta arkaluonteista aineistoa. Perinteiset palomuurit eivät ole osanneet tunnistaa tällaista liikennettä.

Sulautettu linux kertoo itse, mistä se koostuu

Saksalainen Sysgo on julkaissut ELinOS 8 -käyttöjärjestelmän, joka kertoo automaattisesti, mistä sulautetun laitteen ohjelmisto on rakennettu. Uuden version kärki on jokaisessa käännöksessä syntyvä ohjelmiston tuoteseloste eli SBOM.

Varateho voi pahentaa datakeskuksen lämpöongelmaa

ETN - Technical articleTekoälypalvelinten kasvava tehotiheys tekee datakeskusten varmistamisesta aiempaa monimutkaisempaa. Ylimääräiset teholähteet voivat parantaa käyttövarmuutta, mutta samalla ne lisäävät lämpökuormaa ja häiritsevät ilmavirtoja. Siksi tehonsyöttö, varmennus ja jäähdytys on suunniteltava yhtenä kokonaisuutena.

Reunaäly vaatii uudenlaisen siruarkkitehtuurin

Paikallinen tekoälylaskenta voi tyhjentää pienen laitteen akun jo ennen lounasta. Ambient Scientificin mukaan ongelmaa ei ratkaista vain tehokkaammilla prosessoreilla, vaan siirtämällä laskenta mahdollisimman lähelle muistia.

Tekoälypalvelin saa lisää muistivauhtia

Renesas nostaa DDR5-palvelinmuistin nopeuden 16 000 megasiirtoon sekunnissa. Kolmannen sukupolven MRDIMM-piirisarja kasvattaa muistiväylän kaistanleveyttä 25 prosenttia ilman siirtymistä kokonaan uuteen muistitekniikkaan.

Iceye paljastaa pimeänä matkaavat varjolaivat

Aluksen paikannuslähettimen sammuttaminen ei enää riitä peittämään sen liikkeitä. Iceyen tutkasatelliitit havaitsevat merellä liikkuvat alukset pilvien, sateen ja pimeyden läpi, minkä jälkeen tekoäly tunnistaa kuvasta epäilyttävät kohteet, yhtiö kertoo blogissaan.

Nigel-tekoäly laajenee LabVIEW-testaamiseen

Emerson laajentaa NI Nigel-tekoälyn koko LabVIEW+-ohjelmistoperheeseen. Samalla Nigel siirtyy neuvonantajasta tekijäksi. Tekoäly voi tuottaa LabVIEW-koodia ja rakentaa TestStand-testisarjoja luonnollisella kielellä annettujen ohjeiden perusteella.

Microsoft laittaa tekoälyagentit hyökkäämään

– Tietoturvatiimit eivät tarvitse lisää tietoa, vaan parempia tuloksia, sanoo Microsoftin tietoturvajohtaja Hayete Gallot. Yhtiön uusi Project Perception panee tekoälyagentit etsimään hyökkäysreittejä, arvioimaan riskit ja korjaamaan havaitut heikkoudet ennen kuin oikea hyökkääjä ehtii käyttää niitä hyväkseen.

Maailman suurin siru tulee Suomeen – Cerebras rakentaa tekoälylle pikakaistan

Yhdysvaltalainen Cerebras Systems aikoo tuoda ensimmäisen eurooppalaisen tekoälylaskentakapasiteettinsa käyttöön vuoden 2026 loppuun mennessä. Rakentaminen laajenee Ranskasta Pohjoismaihin, ja uusia datakeskuksia suunnitellaan Suomeen ja Norjaan.

Puhelin kuumenee – joko vakooja kuuntelee?

Puhelin kuumenee taskussa, akku tyhjenee tavallista nopeammin ja mobiilidataa kuluu selittämättömästi. Tarkoittaako tämä, että laitteeseen on asennettu vakoiluohjelma, kysyy Astrill VPN:n markkinointijohtaja Arqam Zafar.

Tekoäly suunnittelee sirun – ja tarkistaa itse, kelpaako se valmistukseen

Siemens EDA vie tekoälyagentit pelkästä suunnittelijan avustamisesta kohti itsenäisesti eteneviä siru- ja piirilevyprojekteja. Fuse EDA AI Agent voi suunnitella ja suorittaa pitkään jatkuvia työnkulkuja sekä tarkistaa ratkaisunsa fysiikkapohjaisilla EDA-moottoreilla ennen tulosten hyväksymistä.

Tekoäly ei mahdu yhteen rautamuottiin

ETN - Technical articleTekoäly siirtyy pilvestä koneisiin, kameroihin, antureihin ja robotteihin. Reunalla yksi laitteistoratkaisu ei kuitenkaan sovi kaikkeen, vaan suorituskyky on sovitettava mallin, datan ja käyttökohteen mukaan.

Oskilloskooppi ryhtyy tehoanalysaattoriksi

Rohde & Schwarz tuo kolmivaihetehon analyysin suoraan MXO-sarjan oskilloskooppeihin. Uusi ohjelmisto näyttää tehon lisäksi myös sen, mitä jännite- ja virtakäyrissä todella tapahtuu – eikä vian syytä tarvitse enää metsästää kahdella eri mittalaitteella.

Tekoäly nosti Nokian kasvuun

Nokian liikevaihto kasvoi toisella neljänneksellä yhdeksän prosenttia ilman valuuttakurssien vaikutusta. Kasvun moottoriksi nousivat tekoäly- ja pilvipalveluasiakkaat, joille suuntautunut myynti yli kaksinkertaistui vuodessa. Samalla Nokia sai näiltä asiakkailta uusia tilauksia 2,8 miljardilla eurolla.

Samsungin Fold8 yrittää korvata kolme laitetta

Samsungin uusi Galaxy Z Fold8 on suunniteltu toimimaan puhelimena, tablettina ja lukulaitteena samassa paketissa. Yhtiö on muuttanut näytön mittasuhteita sen mukaan, miten laitetta käytetään eri tilanteissa. Suomessa ajatus voi saada vastakaikua, sillä joka viides kuluttaja haluaisi älypuhelimensa korvaavan mahdollisimman monta muuta laitetta.

OnePlus sulaa Euroopassa OPPOksi myös ohjelmistotasolla

OnePlus lopettaa uusien tuotte-Amerikassa. Nykyinen käyttäjäkunta pyritään kuitenkin pitämään konsernin sisällä. OPPO ottaa vastuulleen tuen, houkuttelee suomalaisia Find-sarjan puhelimiin 200 euron alennuksella ja kansainvälisten tietojen mukaan siirtää OnePlus-laitteet vähitellen ColorOS-käyttöjärjestelmään.

USB-avain korvaa salasanan ja allekirjoittaa sähköisesti

Infineonin uusi turva-avain ei tyydy vain kirjautumaan käyttäjän puolesta. SECORA ID Key S USB yhdistää samaan USB- ja NFC-laitteeseen salasanattoman FIDO2-tunnistautumisen, PKI-varmenteet ja hyväksytyn sähköisen allekirjoituksen. Avoimen Java Card -ympäristön ansiosta valmistajat voivat lisäksi ohjelmoida avaimeen omia sovelluksiaan.

UWB-piiri korvaa erillisen läsnäoloanturin

Infineon yhdistää tarkkaan paikannukseen käytettävän UWB-radion ja läsnäolotunnistuksen samalle piirille. Uusi AIROC TSL100 voi esimerkiksi avata auton, päätellä käyttäjän olevan auton sisä- tai ulkopuolella sekä tunnistaa matkustajan, jalan liikkeen tai tunkeutujan ilman erillistä anturijärjestelmää.

Anturiton ohjaus valtaa autojen tehoelektroniikkaa

ETN - Technical articleBLDC-moottorien yleistyessä autoteollisuus etsii skaalautuvia ratkaisuja niiden hiljaiseen ja tehokkaaseen ohjaukseen. Toshiban SmartMCD-ohjainperhe kattaa nyt tehoalueet muutamista wateista kilowattiin.

Donut Labin kennon jännite on säädettävissä

Donut Lab on jatkanut I Donut Believe -videosarjaansa, jossa he avaavat CES-messuilla esitellyn kiinteän elektrolyytin akkutekniikkansa saloja. Tällä viikolla esiteltiin kennon bipolaarisuutta, jonka ansiosta kennon jännite on säädettävissä sovelluksen tarpeen mukaan.

TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

Varateho voi pahentaa datakeskuksen lämpöongelmaa

ETN - Technical articleTekoälypalvelinten kasvava tehotiheys tekee datakeskusten varmistamisesta aiempaa monimutkaisempaa. Ylimääräiset teholähteet voivat parantaa käyttövarmuutta, mutta samalla ne lisäävät lämpökuormaa ja häiritsevät ilmavirtoja. Siksi tehonsyöttö, varmennus ja jäähdytys on suunniteltava yhtenä kokonaisuutena.

Lue lisää...

OPINION

Puhelin kuumenee – joko vakooja kuuntelee?

Puhelin kuumenee taskussa, akku tyhjenee tavallista nopeammin ja mobiilidataa kuluu selittämättömästi. Tarkoittaako tämä, että laitteeseen on asennettu vakoiluohjelma, kysyy Astrill VPN:n markkinointijohtaja Arqam Zafar.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Promptit ovat uusi tietoturvariski
  • Sulautettu linux kertoo itse, mistä se koostuu
  • Varateho voi pahentaa datakeskuksen lämpöongelmaa
  • Reunaäly vaatii uudenlaisen siruarkkitehtuurin
  • Tekoälypalvelin saa lisää muistivauhtia

NEW PRODUCTS

  • Bluetooth haastaa UWB:n etäisyysmittauksessa
  • 6 watin DC/DC-muunnin mahtuu tuuman koteloon
  • Lisäkortilla 10 megabitin 4G-yhteys IoT-laitteisiin
  • Yksi anturi korvaa neljä mikrokytkintä autossa
  • Murata kutisti 100 voltin autokondensaattorin 0805-kokoon
 
 

Section Tapet