ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT USCONTACT
etndigi1-2026

IN FOCUS

R&S FSWX: new horizons in signal and spectrum analysis

 

Demanding mobile radio and wireless applications can push HF components to their physical limits. The FSWX signal and spectrum analyzer was developed to characterize components under challenging conditions. The analyzer is the first model with two input ports, filter banks to pre-filter and cross-correlate for noise suppression. The features were previously found only in high-quality phase noise testers.

Lue lisää...

ETNtv

 
ECF25 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan
  • Aku Wilenius, CN Rood
  • Tiitus Aho, Tria Technologies
  • Joe Hill, Digi International
  • Timo Poikonen, congatec
  • ECF25 panel
ECF24 videos
  • Timo Poikonen, congatec
  • Petri Sutela, Testhouse Nordic
  • Tomi Engdahl, CVG Convergens
  • Henrik Petersen, Adlink Technology
  • Dan Still , CSC
  • Aleksi Kallio, CSC
  • Antti Tolvanen, Etteplan
ECF23 videos
  • Milan Piskla & David Gustafik, Ciklum
  • Jarno Ahlström, Check Point Software
  • Tiitus Aho, Avnet Embedded
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Pasi Suhonen, Rohde & Schwarz
  • Joachim Preissner, Analog Devices
ECF22 videos
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Timo Poikonen, congatec
  • Kimmo Järvinen, Xiphera
  • Sigurd Hellesvik, Nordic Semiconductor
  • Hans Andersson, Acal BFi
  • Andrea J. Beuter, Real-Time Systems
  • Ronald Singh, Digi International
  • Pertti Jalasvirta, CyberWatch Finland
ECF19 videos
  • Julius Kaluzevicius, Rutronik.com
  • Carsten Kindler, Altium
  • Tino Pyssysalo, Qt Company
  • Timo Poikonen, congatec
  • Wolfgang Meier, Data-Modul
  • Ronald Singh, Digi International
  • Bobby Vale, Advantech
  • Antti Tolvanen, Etteplan
  • Zach Shelby, Arm VP of Developers
ECF18 videos
  • Jaakko Ala-Paavola, Etteplan CTO
  • Heikki Ailisto, VTT
  • Lauri Koskinen, Minima Processor CTO
  • Tim Jensen, Avnet Integrated
  • Antti Löytynoja, Mathworks
  • Ilmari Veijola, Siemens

logotypen

Apr # TME square
TMSNet  advertisement
ETNdigi
A la carte
AUTOMATION DEVICES EMBEDDED NETWORKS TEST&MEASUREMENT SOFTWARE POWER BUSINESS NEW PRODUCTS
ADVERTISE SUBSCRIBE TECHNICAL ARTICLES EVENTS ETNdigi ABOUT US CONTACT
Share on Facebook Share on Twitter Share on LinkedIn

Cisco lopettaa palvelut, mutta LoRa etenee vauhdilla

Tietoja
Julkaistu: 25.10.2024
  • Networks
  • Business

It-jätti Cisco yllätti monet, kun se kertoi lopettavansa kokonaan LoRa-palvelujen tarjoamisen vuoden 2029 loppuun mennessä. Voisiko tämä johtua tekniikan laajemmista ongelmista. Ei, mikäli suomalaisasiantuntijoilta kysytään.

Suomessa LoRaWAN-verkkoa operoi Digita ja sen IoT-toiminnoista vastaa Tuomas Kolkka. Hänen mukaansa Ciscon ilmoitus oli ehkä yllätys, mutta toisaalta Suomessa ei ainakaan Digitalla ole käytössä Ciscon LoRaWAN teknologiaa. - Päätöksellä ei ole vaikutusta Suomen markkinoihin.

Kiinan ulkopuolella LoRan markkinaosuus IoT-verkoista on erittäin vahva, tutkimuslaitosten mukaan jopa yli 40 prosenttia. Tähän menestykseen on Kolkan mukaan paljon hyviä syitä.

- Muiden muassa erittäin kustannustehokas verkkoinfra, ylivoimaisesti laajin laitevalikoima, avoin standardi, mikä helpottaa laitteiden ja ohjelmistojen kehittämistä, laitteiden akunkesto, hän luettelee.

Suomen LoRa-verkossa asiakkaiden ja laitteiden määrä kasvaa kovaa vauhtia. Tekniikalle löytyy myös jatkuvasti uutta käyttöä. - Uusia käyttötapauksia on tullut ja tulossa, mutta nämä tiedot eivät ole vielä julkisia, Kolkka sanoo.

Etteplan on tehnyt asiakkailleen LoRa-toteutuksia. Yhtiön teknologiajohtaja Jaakko Ala-Paavolan mukaan LoRan suosiota selittää sen matala markkinoilletulokynnys. - Päätelaitteita on varsin edullinen suunnitella ja valmistaa, eivätkä hyväksyntäprosessit ole yhtä raskaita kuin mobiiliverkoissa.

Ala-Paavolan mukaan LoRaa käytetään paljon myös yksityisverkkojen tekniikkana. - Pääosa Etteplanin asiakastapauksista on ollut nimenomaan yksityisiä LoRaWAN-verkkoja hyödyntäviä. Jatkossa tiukentuneet EU:n kyberturvallisuusvaatimukset asettavat kyllä kysymysmerkkejä pienten toimijoiden mahdollisuuksille täyttää nämä vaatimukset.

Ala-Paavola korostaa, ettei LoRaWAN-teknologia itsessään ole ongelma tietoturvan kannalta, vaan kyse on pienten organisaatioiden kyvystä täyttää CRA-, NIS2- ja RED-direktiivien vaatimukset laitteiden ja järjestelmien suunnittelu- ja todennusprosessissa.

- Sigfox kaatui pitkälti juuri tietoturvan ongelmiin, sillä sen pystyi purkamaan tavallisella tietokoneeseen liitettävällä DVB-tikulla. Sigfox:n osittain suljettu ekosysteemi ja kaupallinen malli eivät myöskään olleet voittava valinta.

5G-standardeihin on lisätty RedCap-tekniikka, jolle povataan suurempaa suosiota kuin aiemmille mobiiliverkkojen IoT-ratkaisuille. Markkinoille on juuri saatu ensimmäiset RedCap-piirisarjan. Voisiko 5G uhata LoRan asemaa IoT-markkinassa?

Ala-Paavolan mukaan tämä riippuu yrityksen ja toteutuksen koosta. - Varsinkin pienille ja startup-firmoille on helpompi tulla LoRa-kuin telecom-markkinaan. Teknisesti 5G NR-Light tuo tiettyjä LoRa:n kaltaisia kyvykkyyksiä, mutta ne ovat käytännössä saavutettavissa vain isoille toimijoille. IoT-liiketoiminta on kuitenkin usein luonteeltaan huonosti skaalautuvaa ”näpertelyä”, jolloin se ei välttämättä niin kiinnosta isoja pelureita. IoT:ssä kun tyypillisesti ollaan suoraan kiinni käyttötapauksissa, eikä geneerisiä suuren massan päätelaiteratkaisuja oikein ole, Ala-Paavola näkee.

Etteplanille LoRa ei ole ollut erityisen suuren volyymin liiketoimintaa, mutta suunnitteluprojekteja on kuitenkin koko ajan käynnissä. - Lähinnä kyse on teollisuuden kunnon- ja käytönvalvontaan sekä yksinkertaisiin ohjauksiin liittyvistä ratkaisuista ja lähes poikkeuksetta yksityisissä suljetuissa LoRaWAN-verkoissa.

 

MORE NEWS

Muistipula pahenee ja alkaa levitä muihin komponentteihin

Komponenttien toimitusajat eivät ole helpottamassa, vaikka pahin ylitarjonta on purkautunut. Erityisesti muisti on ajautunut uuteen pullonkaulaan, ja sama paine alkaa näkyä myös passiiveissa ja tehopuolella. Taustalla on ennen kaikkea AI-kysynnän nopea kasvu.

Suomalaisen henkilöllisyyden voi ostaa 90 dollarilla

Kyberturvayhtiö NordVPN varoittaa, että suomalaisten henkilötiedot liikkuvat pimeässä verkossa yllättävän alhaiseen hintaan. Yhtiön yhdessä NordStellar kanssa tekemän analyysin mukaan täydellinen suomalainen identiteettipaketti maksaa keskimäärin vain noin 90 dollaria.

Valo voi ohjata robotteja - viive putoaa nanosekunteihin

Saksalaisen Fraunhofer-instituutin fotonisten järjestelmien IPMS-tutkimusyksikkö tuo Li-Fi-teknologian teollisuuskäyttöön ratkaisulla, joka siirtää dataa valon avulla gigabitin nopeudella. Keskeinen lupaus on alle 100 nanosekunnin deterministinen viive, joka tähtää aidosti reaaliaikaiseen langattomaan ohjaukseen.

Cadence siirtää suunnittelun AI-agenttiaikaan

Piirisuunnittelun automaatio ottaa nyt harppauksen, joka voi muuttaa koko toimialan työnkulut. Cadence Design Systems esitteli CadenceLIVE Silicon Valley 2026 -tapahtumassa uuden sukupolven AI Super Agent -ratkaisut, jotka kattavat ensimmäistä kertaa koko sirun suunnitteluketjun spesifikaatiosta signoffiin.

Kohuttu HDMI:n tappaja jää ideaksi

Vuosi sitten kiinalaisvalmistajien kehittämä GPMI esiteltiin kunnianhimoisena ratkaisuna, joka yhdistäisi videon, datan ja virransyötön yhteen kaapeliin ja haastaisi suoraan HDMI-liitännän. Nyt tilanne näyttää selvältä. Lähtö jäi lähtökuoppiin.

Uusi SSD-ohjain hakee minimikulutusta datakeskuksessa

Silicon Motionin SM8008 siirtää SSD-ohjainten painopistettä pois pelkästä suorituskyvystä kohti energiatehokkuutta. Uutuus on suunnattu erityisesti palvelinten käynnistyslevyihin, joissa pienikin tehonsäästö kertautuu datakeskuksen mittakaavassa.

Tria tuo tekoälykiihdytyksen x86-pohjaiseen edge-moduuliin

Saksalainen Tria Technologies tuo tekoälykiihdytyksen suoraan x86-pohjaisiin edge-moduuleihin. Yhtiön uusi COM-HPC Client -moduuli perustuu Intelin Core Ultra Series 3 -prosessoreihin ja integroi samaan pakettiin CPU:n, grafiikan ja dedikoidun NPU-tekoälykiihdyttimen.

GaN on ratkaisu 800 voltin väylään datakeskuksissa

Generatiivisen tekoälyn nopea yleistyminen ja erityisesti paljon tehoa kuluttavat GPU:t ovat nostaneet palvelinkaappien tehontarpeen muutamassa vuodessa kymmenistä kilowateista reilusti yli 100 kilowattiin. Lähitulevaisuudessa puhutaan jo megawatin tehotasoista per räkki.

MIKROEn lähes 2000 suosittua Click-korttia DigiKeyn valikoimaan

MIKROE on saanut koko Click board -tuoteperheensä jakeluun DigiKeyn kautta. Käytännössä tämä tarkoittaa, että lähes 2000 erilaista lisäkorttia on nyt suoraan saatavilla yhdestä maailman käytetyimmistä komponenttijakelukanavista.

Joko nyt? Samsungin piihiiliakusta uusia huhuja

Samsungin pitkään odotettu siirtymä piihiiliakkuihin näyttää jälleen askeleen lähempänä toteutumista. Tuoreiden vuototietojen mukaan yhtiö valmistelisi parhaillaan ensimmäistä älypuhelintaan, jossa uusi akkuteknologia otetaan käyttöön – todennäköisimmin Galaxy S27 -sarjassa.

MEMS kutistaa studiomikrofnin 4x5 millimetrin kokoon

Australialainen Røde väittää ottaneensa merkittävän askeleen kohti studiotason ääntä mikroskooppisessa koossa. Yhtiö esitteli uuden Sonaura-teknologian, joka nostaa MEMS-mikrofonien suorituskyvyn tasolle, jota on tähän asti pidetty mahdollisena vain perinteisillä kondensaattorimikrofoneilla.

Moottori käynnistyy nyt ilman antureita

Autoteollisuuden sähköistyminen kasvattaa paineita tehdä moottoriohjauksesta yksinkertaisempaa, hiljaisempaa ja edullisempaa. Toshiba Electronics Europe GmbH väittää ratkaisseensa yhden keskeisimmistä ongelmista tuomalla markkinoille uuden SmartMCD-piirin, joka mahdollistaa BLDC-moottorin käynnistyksen ilman erillisiä antureita.

Trump haluaa 6G-verkon Los Angelesin olympialaisiin

Donald Trump hallinto tavoittelee 6G-teknologian esittelyä jo vuoden 2028 kesäolympialaisissa Los Angeles Summer Olympics 2028. Tavoite on kunnianhimoinen, sillä 6G-standardointi ei ole vielä valmis.

Monimuotoisuus ratkaisee, millaista tekoälyä syntyy

Microsoftilla työskentelevä Vibha Deshpande on palkittu tämän vuoden Mimmit koodaa -palkinnolla. Hänen viestinsä on suora: jos tekoälyä rakentavat tiimit ovat yksipuolisia, myös lopputulos jää kapeaksi.

Congatec tuo tekoälykiihdytyksen edullisempiin moduuleihin

Saksalainen congatecin uusi conga-TC300 tuo erillisen tekoälykiihdyttimen matalan tehon COM Express -moduuleihin. Keskeistä on, että aiemmin Atom- ja Celeron-tason sovelluksiin voidaan nyt lisätä paikallista AI-laskentaa ilman siirtymää raskaampaan alustaan.

Muistipula katkaisi älypuhelinmarkkinan kasvun – hinnat nousevat, volyymit laskevat

Globaalit älypuhelintoimitukset kääntyivät alkuvuonna laskuun ensimmäistä kertaa lähes kolmeen vuoteen. IDC:n mukaan keskeinen syy on muistipiirien saatavuus ja hintapiikki, joka pakottaa valmistajat nostamaan laitehintoja ja leikkaamaan volyymeja. Samalla markkina siirtyy entistä selkeämmin kalliimpiin laitteisiin.

Energiamurroksen pullonkaula ei ole sähkö vaan data

- Myymme laitteita, jotka tuottavat valtavan määrän dataa, mutta emme ole kovin hyviä hyödyntämään sitä, sanoo Schneider Electricin Suomen ja Baltian maajohtaja Jani Vahvanen. Hänen mukaansa energiatehokkuuden suurin este ei ole teknologia vaan datan siiloutuminen ja puutteellinen käyttö.

Tekoäly tulee jo rakennustyömaille

- Tekoälyä käytetään vain, jos siitä on hyötyä. Mutta potentiaali on valtava, sanoi Admicom-konsernin toimitusjohtaja Simo Leisti eilen Helsingin messukeskuksessa uusilla SähköElectricity-messuilla.

Nokia tuo DDoS-suojauksen suoraan verkon ytimeen

Nokia ja Cinia tuovat Suomeen uuden mallin kriittisen infrastruktuurin suojaamiseen. Kyse ei ole erillisestä turvakerroksesta, vaan ratkaisusta, joka on rakennettu suoraan IP-verkon sisään.

Autojen audiosignaali siirtyy Ethernetiin

Autojen äänijärjestelmät ovat kokemassa arkkitehtuurimuutoksen, kun audiosignaalin siirto siirtyy erillisistä kaapeloinneista auton Ethernet-verkkoon. STMicroelectronics esittelee ratkaisua, jossa sama verkko hoitaa sekä ohjauksen, diagnostiikan että korkealaatuisen audion ilman erillisiä audioväyliä.

ETNdigi - Watch GT Runner 2
16 17  # puffbox mobox till tme native
16 17  # puffbox mobox till square
TMSNet  advertisement

© Elektroniikkalehti

 
 

TECHNICAL ARTICLES

GaN on ratkaisu 800 voltin väylään datakeskuksissa

Generatiivisen tekoälyn nopea yleistyminen ja erityisesti paljon tehoa kuluttavat GPU:t ovat nostaneet palvelinkaappien tehontarpeen muutamassa vuodessa kymmenistä kilowateista reilusti yli 100 kilowattiin. Lähitulevaisuudessa puhutaan jo megawatin tehotasoista per räkki.

Lue lisää...

OPINION

Agenttikoodaus muuttaa myös sulautetun kehityksen

CodeBoxxin perustajan Nicolas Genestin mukaan ohjelmistokehitys on kääntynyt päälaelleen: koodia ei enää kirjoiteta, vaan tekoälyä orkestroidaan kohti tavoitetta. Muutos näkyy erityisen voimakkaasti sulautetuissa järjestelmissä, joissa tiukka laitteisto–ohjelmisto-integraatio, pitkät validointisyklit ja virheiden korkea hinta tekevät agenttipohjaisesta kehityksestä poikkeuksellisen merkittävän murroksen.

Lue lisää...

 

LATEST NEWS

  • Muistipula pahenee ja alkaa levitä muihin komponentteihin
  • Suomalaisen henkilöllisyyden voi ostaa 90 dollarilla
  • Valo voi ohjata robotteja - viive putoaa nanosekunteihin
  • Cadence siirtää suunnittelun AI-agenttiaikaan
  • Kohuttu HDMI:n tappaja jää ideaksi

NEW PRODUCTS

  • Sama virtalähde kelpaa nyt sairaalaan ja kotiin
  • Vesitiivis USB-C piirikortille ilman lisäkokoonpanoa
  • Kolmivaiheinen tuuletinohjaus ilman koodia
  • AES ei vielä tee muistitikusta turvallista
  • Toughbook 56 tuo tekoälyn kentälle ilman pilveä
 
 

Section Tapet