Euroopan investointipankki myöntää 20 miljoonan euron pääomalainan suomalaiselle virtuaalitodellisuuslaseja kehittävälle Varjolle. Yhtiö käyttää rahan rahoituksen tutkimus- ja kehitysinvestointeihin.
Rahoituksen mahdollisti Euroopan laajuinen elvytysohjelma Euroopan takuurahasto (EGF), joka edistää yritysten kasvua huolimatta koronakriisin aiheuttamasta globaalista epävarmuudesta. EIP:n riskirahoitus tukee innovatiivisia kasvuyrityksiä pitkäaikaisin lainoin ja omistusosuuksia mahdollisimman vähän laimentaen.
Varjon VR-lasit on kehitetty erityisesti ammattikäyttöön. Kuluttajille myytäviin VR-laseihin verrattuna lasien resoluutio on 10-20-kertainen. Hintakin on toki vähintään 5-10-kertainen. Varjon laseja käytetään esimerkiksi Volvolla turvallisemman ajamisen simulointiin.
Varjo sanoo olevansa metaversumiyritys, joten yhtiö on todella ajan hermolla. Yhtiö perustelee tätä sillä, että se tuottaa VR/XR-tekniikkaa markkinoiden korkeimmalla resoluutiolla ja yhdistää valokuvantarkkaa virtuaalista sisältöä fyysiseen ympäristöön, jolloin syntyy todellisuutta vastaava metaversumi.