Uusia sulautettuja muistikortteja tulee markkinoille varsin harvoin, mutta nyt Nürnbergin Embedded World -näyttelyssä nähdään sellainen. Kioxia esittelee messuilla ensimmäistä PCIe-väyläistä XFMEXPRESS-korttia. XMF tuo laitteisiin erittäin pienikokoisen irrotettavan muistin, jolla on kova suorituskyky.
Kioxia esitteli XFMEXPRESS-kortin konseptin ensimmäisen kerran elokuussa 2019 ja samalla kortti esiteltiin ehdotuksena JEDEC:n sähkömäärittelyjen ja komentoprotokollien alakomitealle. XFMEXPRESS on yhdistelmä pientä kokoa, nopeutta ja huollettavuutta, ja tarkoitettu erityisesti seuraavan sukupolven mobiili- ja sulautettuja sovelluksia.
Kioxian XT2 on ensimmäinen tuote, joka täyttää JEDEC-standardin vaatimukset. Kortin fyysiset mitat ovat vain 14 x 18 x 1,4 millimetriä, joten se optimoi asennustilan erittäin pienille isäntälaitteille suorituskyvystä tai huollettavuudesta tinkimättä. Kortin pieni korkeus sopii erinomaisesti ohuille ja kevyille kannettaville laitteille.
Datansiirron nopeudesta ei XT2-kortin kanssa tarvitse tinkiä. NVMe-ohjain juoksuttaa dataa kahden PCIe 4.0 -linjan läpi. Sulautetuissa XFEXPRESS nousseekin heti SSD:n korvaajaksi useissa sovelluksissa.






















Virtaamamittaus on monissa laitteissa kriittinen mutta usein ongelmallinen toiminto. Perinteiset mekaaniset anturit kuluvat ja jäävät sokeiksi pienille virtausnopeuksille. Ultraäänitekniikkaan perustuvat valmiit moduulit tarjoavat nyt tarkan, huoltovapaan ja helposti integroitavan vaihtoehdon niin kuluttaja- kuin teollisuussovelluksiin.