Uusia sulautettuja muistikortteja tulee markkinoille varsin harvoin, mutta nyt Nürnbergin Embedded World -näyttelyssä nähdään sellainen. Kioxia esittelee messuilla ensimmäistä PCIe-väyläistä XFMEXPRESS-korttia. XMF tuo laitteisiin erittäin pienikokoisen irrotettavan muistin, jolla on kova suorituskyky.
Kioxia esitteli XFMEXPRESS-kortin konseptin ensimmäisen kerran elokuussa 2019 ja samalla kortti esiteltiin ehdotuksena JEDEC:n sähkömäärittelyjen ja komentoprotokollien alakomitealle. XFMEXPRESS on yhdistelmä pientä kokoa, nopeutta ja huollettavuutta, ja tarkoitettu erityisesti seuraavan sukupolven mobiili- ja sulautettuja sovelluksia.
Kioxian XT2 on ensimmäinen tuote, joka täyttää JEDEC-standardin vaatimukset. Kortin fyysiset mitat ovat vain 14 x 18 x 1,4 millimetriä, joten se optimoi asennustilan erittäin pienille isäntälaitteille suorituskyvystä tai huollettavuudesta tinkimättä. Kortin pieni korkeus sopii erinomaisesti ohuille ja kevyille kannettaville laitteille.
Datansiirron nopeudesta ei XT2-kortin kanssa tarvitse tinkiä. NVMe-ohjain juoksuttaa dataa kahden PCIe 4.0 -linjan läpi. Sulautetuissa XFEXPRESS nousseekin heti SSD:n korvaajaksi useissa sovelluksissa.