Flash-pohjaisten ssd-kiintolevyjen (solid state drive) myynti kasvoi alkuvuonna kaksinkertaiseksi. Kaikkiaan ssd-levyjä myytiin 11,5 miljoonaa kappaletta, kun vuosi sitten määrä jäi kuuteen miljoonaan. Eniten flash-kiintolevyjen menekkiä on kasvattanut ultrabook-mikrojen suosio.
Ultrakevyisiin kannettaviin asennettiin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 5,9 miljoonaa ssd-levyä, kun vuosi sitten määrä jäi alle kahteen miljoonaan.
Tabletteihin ssd-levyjä myytiin tammi-maaliskuussa 1,6 miljoonaa kappaletta. Myös tämä luku kasvoi kolminkertaiseksi vuoden kuluessa.
Isuppli-tutkimuslaitoksen mukaan ssd-levyjen käyttö lisääntyi kaikissa tuoteryhmissä, joissa kiintolevyissä ei haluta olevan liikkuvia osia. Näin kävi myös lentokone- ja autoteollisuudessa sekä lääketieteen elektroniikassa.
Perinteisiä mekaanisia kiintolevyjä myydään edelleen paljon enemmän. Alkuvuonna hdd-levyjä myytiin 16 miljoonaa kappaletta, mikä on reilun miljoonan enemmän kuin vuotta aiemmin. Vaikka pc-myynti laskee hiljalleen, esimerkiksi pilvipalveluissa tarvitaan jatkuvasti lisää tallennustilaa. Perinteinen kiintolevy on kuitenkin edelleen selvästi flash-kiintolevyä edullisempi.