TPM eli Trusted Platform Module on salausprosessorien standardi, jolla suojataan arkaluontoista dataa erilaisia mikroprosessoripohjaisissa laitteissa. Nyt TPM:stä on julkistettu 2.0-versio. Parempi suoja turvaa jo esimerkiksi Microsoftin uusinta Surface Pro 3 -tablettia.
Uuden Surfacen sisuksista löytyy Infineonin Optima-piiri, joka on markkinoiden ensimmäisen TPM 2.0 -määrityksiä tukeva moduuli. Piiri on saanut ensimmäisenä EAL4+-sertifioinnin Yhdysvalloissa.
Surface Pro 3 -tablettia on ryhdytty käyttämään laajasti esimerkiksi ilmailualalla, jossa käyttäjien autentikointi ja datan salaaminen on tietysti erittäin tärkeää.
Aiempaan 1.2-versioon verrattuna TPM 2.0 lisää käytettävien salausalgoritmien valikoimaa selvästi. 2.0-määritykset julkistettiin maaliskuussa 2014.