Cypress Semiconductor on kehittänyt USB-tikun, jolla voidaan kehittää ja debugata vähävirtaista bluetoothia hyödyntäviä sovelluksia. Tikku on nimeltään CySMart ja sitä myy Mouser Electronics.
CySmart on vaikkapa läppärin USB-väylään istuva kehityskortti, joka emuloi bluetoothin yleistä Access-profiilia. CY5670-tikku tukee bluetoothin versiota 4.1 ja sillä voidaan liittyä mihin tahansa 4.1- tai 4.0-standardin mukaiseen laitteeseen.
Tikku perustuu Cypress ohjelmoitavaan viidennen polven PsoC-järjestelmäpiiriin, jonka moottorina toimii ARM Cortex-M3-ydin. Kehitys onnistuu Windows-työkalulla, joka antaa erittäin yksityiskohtaisen kuvan bluetooth-linkistä.
CySmart-ohjelmisto monitoroi koko bluetooth-liikennettä ja linkin tilaa. Se näyttää esimerkiksi listan löydetyistä bluetooth-laitteista, kaikesta oheislaiteliikenteestä datanpituuksineen ja listan kaikista skannattujen bluetooth-laitteiden vastauksista.
CySmart-työkalulla tikulle voi myös lähettää komentoja, joilla sen parametreja ja toimintaa voidaan muuttaa. Lisätietoa CySmart-tikusta löytyy Mouserin verkkosivuilta.