STMicroelectronics kertoo toimittaneensa asiakkailleen miljardi ARM Cortex -pohjaista STM32-mikro-ohjainta. Lisäksi yhtiö kertoo, että sen ST33-turvaprosessoreita on mennyt asiakkaiden laitteisiin jo 500 miljoonaa kappaletta.
ST kertoo, että aikoinaan tehty päätös rakentaa mikro-ohjainperhe 32-bittisen Cortex-ytimen ympärille on ollut suuri menestys. Sen tuloksena on tuotu markkinoille laaja valikoima ohjainpiirejä, joilta löytyy esimerkiksi reaaliaikakiihdyttimiä ja suuri joukko oheislaitteita.
Miljardia ARM-piiriä on käytetty erilaisissa sovelluksissa teollisuuden, kulutuselektroniikan, esineiden internetin, lääketieteen ja puettavissa elektroniikkalaitteissa, sekä tietysti sadoissa mobiililaitteissa.
ST:n mukaan STM32-perheen suosio nojaa suurelta osin myös laajaan kehitystyökalujen tarjontaan. Esimerkiksi omia kehityskorttejaan se on vuosien varrella myynyt yli 700 000 kappaletta.