Intel esitteli Coumputex-näyttelyssä Taiwanissa uudet, neljännen sukupolven Core-prosessorinsa. Yhtiön mukaan uudet prosessorit tuovat pc-tason suorituskyvyn ja tablettien vaatiman pienen virrankulutuksen samassa paketissa.
Uutuudet perustuvat 22 nanometrin Haswell-arkkitehtuuriin. Niissä on erityisesti ollut tavoitteena ultrabook-kannettavien toiminta-ajan pidentäminen ja tässä Intel on onnistunut. Sen mukaan uusi Core antaa ultrakannettaville jopa 9 tunnin toiminta-ajan.
Intelin mukaan uusi Core tulee ajan myötä markkinoille peräti yli viitenäkymmenenä erilaisena varianttina.
Intel kertoi Taiwanissa lisätietoja myös tulevista neliytimisistä Atom-prosessoreista, jotka valmistetaan 22 nanometrin prosessissa. Älypuhelimiin tulossa on niin ikään 22 nanometrin prosessissa valmistettava Merrifield-koodinimellä kehitettävä suoritin.
Taiwanissa Intel kertoi ensimmäistä kertaa uudesta Merrifield-pohjaisesta älypuhelinten referenssialustasta, jossa Atom-suorittimen rinnalle tuodaan LTE-piirisarja. XMM 7160 -piiri on Intelin mukaan yksi markkinoiden pienimpiä ja vähävirtaisia kaikkia LTE-taajuusalueita tukeva modeemi.